FED’in Faiz Açıklaması Bitcoin’i Vurdu

Dün akşam, tüm dünyanın gözü kulağı ABD’deydi. Çünkü ABD Merkez Bankası (FED), faiz kararı açıklaması yapacaktı. Beklentiler, faizin artırılması yahut sabit kalması yönündeydi. Fed Başkanı Jerome Powell tarafından yapılan açıklamalarda, faizin sabit bırakıldığı lakin mart ayında faiz artırımı yapılabileceği ifade edildi. Bu durum, kripto para piyaslarına sert yansıdı.

Aslına bakacak olursak belirsizlik ortamı ve kripto paralarla ilgili son devirlerde yapılan açıklamalar, piyasaların bir müddettir kan kırmızısına dönmesine yol açmıştı. Başta Bitcoin olmak üzere neredeyse tüm kripto para üniteleri, son devirlerde epey sert düşüşler gösterdi. Hatta Bitcoin, son 6 ayın en düşük düzeyine kadar geriledi. FED Başkanı tarafından yapılan açıklamalar sonrasında da yine bir düşüş trendi başlamış durumda.

Bitcoin, 36 bin doların altına indi

Bir müddettir düşüş trendinde olan Bitcoin, 34 bin doların bile altına düştükten sonra bir nebze de olsa toparlanmış ve dün prestijiyle da 38 bin 825 dolar düzeyini görmüştü. Fakat FED’in faiz açıklaması, piyasaları yine sarstı. An prestijiyle 35 bin 900 dolar düzeylerinde seyreden Bitcoin, son 24 saatte yüzde 4,5 civarı kıymet kaybetmiş oldu.

En büyük hacimli 10 kripto para ünitesindeki son durum

Coinmarketcap bilgilerine baktığımızda, en büyük 10 kripto para ünitesinin hiçbirinde yükseliş olmadığını görüyoruz. Örneğin Ethereum’daki düşüş yüzde 3,2 civarında ve 2.835 dolardan süreç görüyor. Dogecoin, Solana, Shiba Inu, Cardano ve Ripple üzere kripto paralar da yüzde 2 ila yüzde 10 aralığında düşüş gösteriyorlar.