Windows 11’e ‘Android Uygulama’ Desteği Ne Zaman Gelecek?

2021 yılının ortasında hiç beklenmedik bir biçimde duyurulan Windows 11, 5 Ekim 2021 tarihinde piyasaya sürüldü. İşletim sistemi, günümüzde milyonlarca sisteme yüklenmiş durumdayken Microsoft, ufak güncellemelerin yanı sıra Windows 11 için dev bir güncelleme yayınlamamıştı. İşte o güncellemeden bugün haber geldi.

Microsoft Windows’un Baş Eser Sorumlusu Panos Panay, bugün paylaştığı blog gönderisinde beklenen büyük Windows 11 güncellemesi hakkında konuştu. Android uygulamalarının direkt Windows’ta çalıştırılmasını sağlayacak bu büyük güncelleme hakkında bilgi veren Panay, güncelleme çalışmalarının planlanandan daha süratli gittiğini açıkladı.

İlk önizleme önümüzdeki ay yayınlanacak

Panay, paylaştığı açıklamasında yeni Windows 11 güncellemesinin son etaba girdiğini söyledi. Ayrıyeten bunun, olağanda 2022 yılının ortasında yayınlanması planlanan güncellemenin daha erken yayınlanabileceği manasına geldiğine de işaret etti. Ayrıyeten o güncellemenin Windows Insider kullanıcıları için ilk önizlemesinin de önümüzdeki ay yayınlanacağını duyurdu.

Panay’ın paylaştığı ayrıntıya nazaran bu önizleme sürümüyle birlikte Windows Insider kullanıcıları, Android uygulamalarının Microsoft Store aracılığıyla nasıl kullanılabileceğini görebilecekler. Güncelleme, Android uygulamaları dayanağının yanı sıra görev çubuğu iyileştirmeleri, daha kolay ekran paylaşımı, hava durumunun vazife çubuğuna yerleştirilmesi ve yenilenen Not Defteri ve Media Player’ı beraberinde getirecek.