Flört Uygulamasında Tanıştığı Adam Bambaşka Biri Çıktı

Yeni beşerlerle tanışmak artık Tinder üzere uygulamalarla çok kolay bir hale geldi lakin internetten yahut taşınabilir uygulamalardan tanıştığınız her insan güzel niyetli olmayabiliyor. Netflix’te yayınlanan Tinder Avcısı da flört uygulamalarından dolandırılan birçok insan olduğunu gözler önüne seriyor. Tıpkı Tinder Avcısı’nda anlattıkları üzere bir olay Fransa’da yaşayan sinema üretimcisinin başına geldi.

Fransız sinema imalcisi Yzabel Dzisky, flört uygulamaları hakkında bir belgesel çekmeyi düşünüyordu. Dzisky, beşerlerle belgeseli için röportaj yapmak için bir flört uygulamasında hesap oluşturdu. Fakat daha sonra arkadaşlarının da ona bu uygulamalardaki komik aşk kıssalarını anlatmasıyla kendisinin de aşkı bulabileceğine inandı. Bu niyeti ise onu çok büyük bir kalp kırıklığına yanlışsız sürükledi.

Gerçek aşkı bulduğunu sanarak palavralarını görmezden geldi

Dzisky, uygulamadan Los Angeles’ya yaşayan Tony isimli bir cerrahla tanıştı. Tony, epeyce güzel bir beyefendiydi ve Yzabel Tony’nin profilini beğenmişti. Yana kaydırdı ve Tony’nin de onu beğenmesiyle eşleştiler. İkili romantik sohbetler yapmaya başladı, birçok ortak taraflarını keşfettiler. Bir haftadan fazla süren bu sohbetlerin akabinde Yzabel, Tony’e imajlı konuşmak istediğini söyledi. 10 dakika süren imajlı sohbetleri sırasında Yzabel Tony’i arkadaşlarına gösterdi ve daha sonrasında da ikili kısa kısa manzaralı görüşmeler yapmaya devam etti.

Her şey hoş giderken Tony, rastgele bir sebep göstermeden Yzabel’in aramalarına ve bildirilerine yanıt vermeyi kesti. En sonunda yanıt verdiğinde ise isminin Tony değil ‘Murat’ olduğunu söyledi. Eski kocasının ismi de Murat olan Yzabel, şok oldu. Daha sonrasında Murat, Türk olduğunu ve İstanbul’da yaşadığını söyledi. Yzabel, bu durum karşısında sonlanmak yerine neden bu türlü bir şey yaptığını sorduğundaysa Murat’tan “İsmimin Arap kökenli olmasından ötürü, çekincelerim vardı” karşılığını aldı.

Yzabel’den ‘tıp ekipmanları için’ 3 bin euro para istedi

İsmini Google’da arayan Yzabel, Murat’la ilgili birçok bilgi buldu. Murat’ın görüntüleri ve fotoğrafları her yerdeydi. Televizyona çıktığı videoları bile vardı ve Yzabel, Murat’ın ünlü bir cerrah olduğuna büsbütün ikna olmuştu. Münasebetlerinin ilerleyen günlerinde Murat, tıp ekipmanları alacağını ve bunun için Şanghay’a gitmesi gerektiğini söyledi. Şanghay’a gittiğinde ise kredi kartının bozulduğunu ve şayet ona 3 bin euro para gönderebilirse yüz yüze görüşmek için oradan Yzabel’in yanına Paris’e gelebileceğini söyledi. Bu durum Yzabel için biraz kuşku uyandırmış olsa da sonunda Murat’a 200 euro gönderdi.

Yüz yüze görüşmek için gün sayan Yzabel, sonunda o gün gelip çattığında çok heyecanlandı. Havaalanına gitti ve Murat’ı beklemeye başladı lakin Murat bir türlü gelmedi. Sonraki günlerde de Yzabel’in aramalarına, iletilerine hiçbir karşılık vermedi. Daha evvel de yaptığı üzere birkaç gün süren sessizliğinin akabinde Murat, Yzabel’le konuşmak istediğini söyledi. Bu sessiz geçen günler Yzabel’in aklına dolandırılmış olabileceğini getirmişti ve her zamanki üzere telefonda değil daha büyük bir ekranda manzaralı konuşmak istediğini söyledi.

Bilgisayar ekranında yaptıkları konuşmanın daima donmasından, arttan gelen seslerden ve imgenin kalitesiz olmasından düzgünce şüphelenen Yzabel, görüntü editörü bir arkadaşına bu durumdan bahsetti. Arkadaşı bu videoların ‘Deepfake’ görüntüsü olduğunu ve insanların başka bir insanın yüzünü kullanarak görüntüler çekebildiğini söyledi. Öğrendikleriyle neye uğradığını şaşıran Yzabel, Murat’a ileti attı ve kim olduğunu sordu. Onlarca bildiri ve aramanın akabinde sonunda yanıt geldi ve “Adının David olduğunu ve Nijerya’da yaşayan 20 yaşındaki bir hacker olduğunu” söyledi.

Aşık olduğu gerçek ‘Murat’ı bulmak için yola çıktı

David, ‘Murat’ kimliğinin rastgele icat edildiğini söylese de, Yzabel düzmece Murat’a duyduğu aşktan vazgeçemedi. Kimliğinin çalındığına inandığı gerçek Murat’ı bulmak için yola koyuldu. Aşık olduğu Murat’ın numarasına ve toplumsal medya bilgilerine ulaşmasının akabinde Yzabel, Türkiye’ye geldi. Murat’ın çalıştığı hastaneye gitti ve onu görür görmez ona nitekim aşık olduğunu anladı. Murat’la birkaç kere daha görüştüler ve sonrasında ilgileri bitti. Kalbi kırık Yzabel, polise gidip şikayetçi olabilmesi için uydurma hesaptan yapılan bütün konuşmaları ve aramaları Murat’a gösterdi lakin ispatların yetersiz olmasından ve yurt dışından yapılan bu tıp siber kabahatlerin takip edilemesinin zorluğundan ötürü istedikleri sonuca ulaşamadılar. (Bahsi geçen cerrah, gerçek isminin bilinmesini istemediği için yazımız boyunca Murat ismi kullanıldı)

Peki deepfake görüntüler yardımıyla yapılan ‘Catfishing’ nedir?

İnsanların geçersiz profiller oluştup kendilerini olmadıkları bir insan üzere göstererek, duygusal bağlantı arayışındaki şahısları dolandırmasına ‘Catfishing’ deniyor. İmajlı konuşarak insanların inançlarını kazanan şahıslar, bunun için ise bir görüntünün içerisine farklı bir insanın yüzünü yerleştirdikleri ‘Deepfake’ görüntüleri kullanıyor. 2019 yılının datalarına nazaran flört uygulamalarını kullanan insanların yüzde 27’si catfishing usulüyle dolandırıldı.