VTEC ve i-VTEC Nedir, Nasıl Çalışır, Farkları Nelerdir?

Son yıllarda araba piyasasında yaşanan gelişmeler otomobilseverleri hem şaşırtıyor, hem de heyecanlandırıyor. 2000’li yıllardan son başlayan bu süratli gelişme sürecinde karşımıza pek çok farklı teknoloji çıksa da bunlar ortasında en sevilenler Honda’nın VTEC ve i-VTEC sistemleri oldu. VTEC bu alanda yapılan birinci sistem, i-VTEC ise son yıllarda teknolojinin yardımıyla akıllı hale gelen bir sistemdir.

VTEC ve i-VTEC sistemleri, Honda araçlarda en düşük ve en yüksek periyotta bile motordan azamî randımanı almanızı sağlıyorlar lakin isimlerindeki ufak değişimden anlayacağınız üzere i-VTEC, günümüz teknolojisine uyumlu olarak akıllı ve selefine nazaran çok daha başarılı. Gelin VTEC ve i-VTEC nedir, nasıl çalışır, farklı nelerdir gibi merak edilen soruları tüm ayrıntılarıyla inceleyerek bu sistemler hakkında bilmeniz gereken ayrıntıları görelim.

VTEC nedir?

Variable Valve Timing and Lift Electronic Control, Türkçesi ile Değişken Zamanlamalı Supap Denetim Sistemi, kısaca VTEC sistemi birinci sefer 1989 yılında tanıtıldı. Honda Integra XSi modelinin DOHC motorunda kullanılan bu sistem, 2000’li yıllara kadar pek çok Honda modelinin vazgeçilmezi oldu.

Peki i-VTEC nedir?

Ikuo Kakitan tarafından geliştirilmiş olan Intelligent Variable Valve Timing and Lift Electronic Control, Türkçesi ile Akıllı Değişken Zamanlamalı Supap Denetim Sistemi, kısaca i-VTEC sistemi ile birinci defa 2001 yılında tanıştık. O günden beri pek çok farklı donanımla birlikte tüm Honda modellerinde i-VTEC ile müsabakaya başladık.

VTEC ve i-VTEC ne işe fayda?

VTEC ve i-VTEC sistemleri en kolay tarifiyle, en düşük ve en yüksek periyotta bile motordan azamî verimlilik alınmasını sağlarlar. Motorda bulunan ve hava geçişini denetim eksantirik milleri, bu sistemlerde birden çoktur. Bu miller, RPM kısaltması ile anılan zaman dakika sayısına nazaran devreye girerek motor performansını arttırır.

VTEC ve i-VTEC ortasındaki fark nedir?

VTEC ve i-VTEC sistemlerinin de temel misyonu birebirdir, en düşük ve en yüksek bölümde azamî performans yakalamak. Orjinal VTEC sistemi iki farklı profil üzerinden performans denetimi sağlıyordu. Birinci profil, düşük zamandaki yakıt verimliliğini denetim ederken ikinci profil yüksek evrede kararlı bir performans sunuyordu.

Orijinal VTEC sistemi daha çok yüksek zamanda tesirli olduğu için yaktı verimliliğini alt üst ediyordu. i-VTEC ise çok daha düşük periyotta bile devreye girerek olaya el koyuyor. İki temel eksantrik mili sunduğu için RPM kısaltması ile anılan evre dakika sayısına nazaran anında müdahale ederek azamî performans sunuyor.

Honda i-VTEC nasıl çalışır?

Bir örnek üzerinden inceleyelim; i-VTEC sistemi olmayan bir motorda imkansız olsa da diyelim arabası çalıştırdınız ve 10 – 15 RPM devranda gidiyorsunuz. Eksantrik millerinin denetim ettiği valflerin hava akışını sağlaması ve pistonların çalışması gerekir. Lakin bu kadar düşük bir bölümde bu çalışma neredeyse imkansızdır. Emsal bir örneği yüksek evre için de vermek mümkün.

Bu örneklerde eksantrik mili nedeniyle motor kapanma noktasına gelebilir. i-VTEC sisteminde ise hem düşük evre hem de yüksek zaman uyumlu eksantrik milleri olduğu için araç hangi zamanda çalışırsa çalışsın, valfler ve pistonlar her vakit yanlışsız akışı sağlayacaklardır.

Orijinal VTEC sistemi 5500 bölümden sonra açıldığı vakit yakıt tasarrufu konusunda pek de yardımcı olmuyordu. Lakin i-VTEC sistemi çok daha düşük evrelerde çalışabildiği için sürücülerin muhtaçlığı olan performansı ve tork gücünü en hakikat oranda sunmayı başarıyor.

i-VTEC sisteminin kıymeti:

Son yıllarda piyasaya sunulan pek çok Honda modelinin motorunda i-VTEC sistemi dahili olarak geliyor ve gelişen araba teknolojisine ayak uydurarak ihtiyaç duyulan yakıt verimliliğini farklı sistemlerin de yardımıyla tam manasıyla sağlıyor. Bu nedenle i-VTEC sistemi son derece değerli ve gereklidir.

Kullanmakta olduğunuz Honda modelin i-VTEC sistemi değil de orjinal VTEC sistemi varsa değiştirmeniz mümkün. i-VTEC sistemine geçerseniz motor performansınızın artacağı kesin. Benzin fiyatlarını da göz önüne alırsak i-VTEC sistemi ile yakıt verimliliğini arttırarak tasarruf yapmak son derece mantıklı görünüyor.

Honda araçlarda tüm zamanlarda azamî performans sağlayan VTEC ve i-VTEC nedir, nasıl çalışır, farkları nelerdir gibi merak edilen soruları yanıtladık ve bu sistemler hakkında bilmeniz gereken ayrıntılardan bahsettik. VTEC ve i-VTEC sistemlerini kullanıyorsanız tecrübenizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.