LoL’de Brand CT, Yetenekleri, Güçlü ve Zayıf Özellikleri

Oyunun ateşli büyücülerinden biri olan Brand, temelinde orta koridor karakteri olsa da uzun bir müddettir kendi yerini alt koridorda takviye rolü olarak benimsiyor. Doğal ki takviye rolü büsbütün laf üzerinde. Takviye olarak misyonunu yapıyor olsa da vurduğu hasar erken safhada çok rahatsız edici olabiliyor.

Kitle denetim yeteneği ve bilhassa anlık hasarın yanına vakitle hasar vuranyetenekleri de birleşince, Brand’in erken safhanın en hudut bozucu karakterlerinden biri haline gelmesi çok uzun sürmüyor. Gelin Brand CT’lerine, sahip olduğu yeteneklere, güçlü ve zayıf özelliklerine birlikte bakalım.

Brand CT’leri: Brand’e karşı güçlü olan karakterler

 • Taric
 • Sona
 • Soraka
 • Rakan
 • Vel’Koz

Karakterin temel fonksiyonu hasar vermek olduğu için, asıl emeli ekip arkadaşını muhafazaya yönelik olan takviye karakterleri Brand’i etkisiz eleman olarak bırakabiliyor. Verdiği hasarın güzelleşmesi, sersemletme, susturma şeklindeki Brand’i olumsuz etkileyebilen dayanak karakterleri, karakterimizin alt koridordaki tahtını sallayabiliyor.

Yaşayan ateş Brand’in tüm yetenekleri:

 • Pasif / Alev: Brand’in yetenekleri, gayelerinin alev alarak 4 saniye boyunca hasar almalarını sağlar. Bu tesir 3 kereye kadar birikebilir. Brand alev almış bir rakibi katlederse mana geri kazanır. Alev, rastgele bir şampiyon ya da büyük canavar üzerinde azami yüke ulaştığında kararsız hale gelir ve 2 saniye sonra yetenek tesirleri uygulayıp kurbanının etrafındaki devasa bir alana hasar vererek patlar.
 • Q / Ateş Topu: Brand, büyü hasarı veren bir ateş topu fırlatır. Maksat evvelce alev almışsa, Ateş Topu amacı 1,5 saniyeliğine sersemletir.
 • W / Alev Sütunu: Brand kısa bir gecikmenin akabinde gaye bölgede bir Alev Sütunu oluşturarak bölgedeki rakip ünitelere büyü hasarı verir. Evvelden alev almış üniteler %25 ek hasar alır.
 • E / Brand’in maksadına gönderdiği güçlü patlama yakınındaki rakiplere yayılarak büyü hasarı verir. Maksat alev almışsa, Yangın’ın yayılması iki katına çıkar.
 • R / Volkan: Brand’in ortaya çıkardığı yıkıcı ateş seli, Brand yahut yakınındaki rakiplerden en fazla 5 sefer sekerek her sekmesinde rakiplere büyü hasarı verir. Sekmeler şampiyonların üstündeki Alev tesirini azami yüke ulaştırmaya öncelik verir. Gayeler evvelden alev almışsa, Volkan onları kısa müddetliğine yavaşlatır.

İntikam Ateşi Brand’in güçlü ve zayıf özellikleri:

Brand’in güçlü özellikleri:

 • Erken safhada baskın bir role sahip olması
 • Yetenekleri ile çok rahat alan denetimi yapabilmesi
 • Anlık hasarının yanı sıra vakitle hasar vuran özelliklere de sahip olması

Brand, alt koridorda da orta koridorda da, baskın olmayı başarabilen bir karakter. Yeteneklerinin menzillerinin geniş olması ve pasif özelliklerinden gelen ekstra hasarlar sayesinde, alan denetimini de birçok karakter kıyasla daha rahat yapabiliyor. Bilhassa alt koridor da gerçekten kırılgan olan atak gücü taşıyıcılarına karşı sıkıntı vakitler yaşatabiliyor.

Brand’in zayıf özellikleri:

 • Birçok büyücü üzere mana konusunda erken safhada problemler yaşaması
 • Baskın bir oynanış sergileyecek potansiyele sahip olmasına karşın hareketlilik açısından ıstırap yaşadığı için baskınlara açık olması
 • Kitle denetimini tesirli kullanabilmek için, yeteneklerini tesirli bir biçimde tutturması gerekiyor. Bu da en ufak bir kaçamakta komboyu bozabiliyor

Brand, birçok büyücü üzere mana konusunda erken safhalarda külfet yaşayan karakterlerden bir tanesi. Baskın oynama potansiyeline rağmen, hareketlilik karakterin zayıf olduğu bir konu için baskın konusunda epey açık bir durumda oluyor. Bunun yanı sıra karakterin rastgele bir yeteneğinden kaçınıldığı takdirde kombo bozulabileceği için kitle denetim özelliğini %100 kullanamayabiliyor.

LoL’de Brand nasıl oynanır?

 • Koridor ittirme konusunda başarılı olduğu için Brand erken safhada güçlü olabiliyor. Bunun yanı sıra bunu yaparken savaşmanız gerekirse yeteneklerinizi düzgün sırayla kullanıp, rakibinizi sersemletme bahtını kaçırmayın
 • Mana’nızı dikkatli kullanmanız epey kıymetli, erken safhada hasar vurmak yahut koridor ittirmek uğruna tüm mananızı harcamanız çok erken safhada mana için geri dönmenize yahut baskın yiyip ölmenize sebep olabilir
 • 6. düzeye ulaşıp ulti yeteneğinizi açıldıktan sonra gerçek cümbüş başlıyor diyebiliriz. Bilhassa alt koridordaysanız rakiplerinizi yanyana gördüğünüz an ulti yeteneğiniz ile yapacağınız bir kombonun sonucu rakip için çok ölümcül olabilir

Brand erken düzeyde baskın oynama potansiyeline sahip karakterlerden bir tanesi. Bilhassa alt koridorda oynuyorsanız yetenekleriniz ile alan denetimini sağlayıp oyunu rakiplerinizin üstüne taşıyabilirsiniz. Lakin bunları yaparken dikkatli olun, mananızı güzel kullanmanız da ehemmiyet var. Süratli bir formda mananızı bitirmenizin sonucu ölümcül olabilir.

Brand’e karşı nasıl oynanır, Brand nasıl yenilir?

 • Brand yeteneklerini kombolayabildiğinde hayli tehlikeli bir karakter haline geliyor. Lakin yeteneklerinden kaçınmayı başarırsanız, kitle denetimini etkinleştirmeyi başaramayacağı için yaratacağı tehlike bir epey azalıyor
 • Brand hareketlilik konusunda badire yaşayan bir karakter. Bu dezavantajını kendi avantajınıza çevirip baskınlar ile karakter koridordan düşürebilirsiniz
 • Brand’in yetenekleri rakipler yan yana durduğunda çok daha efektif ve tehlikeli oluyor. Bu yüzden Brand’e karşı oynadığınız koridorlarda ekip arkadaşlarınızla çok iç içe oynamaktan kaçının

Brand yeteneklerini tutturabildiğinde epey tehlikeli bir karakter. Ancak yeteneklerinden kaçınabilirseniz kitle denetiminden kurtulma bahtını elde edebilirsiniz. Bu durumda yaratacağı tehlikeyi bir epey azaltacaktır. Karakter hareketlilik konusunda da külfet yaşayan karakterlerden bir tanesi olduğu için, en makus ihtimalle ormancınızın baskınları aracılığıyla karakteri koridordan düşürebilirsiniz.