Google, Stephen Hawking’in 80. Yaşını Bir Doodle İle Kutladı

Ünlü fizikçi Stephen Hawking yaşasaydı bugün 80 yaşına girecekti. Bir kozmolog yani cihan bilimci olan, mesleğini kainatın kökenlerini, gerçekliğin altında yatan yapı ve kara deliklerin tabiatı hakkında teoriler üretmeye adayan Hawking; sıra dışı hayatı ve fikirlerini insanlara aktarma biçimiyle herkesin bildiği bir isim haline geldi.

Bir seferinde tüm maksadının evrenin neden var olduğunu büsbütün anlamak olduğunu belirten Hawking’in bu tutkulu hedefinin önünde, şimdi 21 yaşındayken amyotrofik lateral skleroz yani ALS hastalığı teşhisinin konulması ve yalnızca 2 yıl yaşayacağının söylenmesi bile duramadı. Söylenenlerin tersine uzun bir ömrü bilim ve cihanı anlamlandırmaya çalışmakla geçiren Hawking’in 80. doğum gününü Google da özel bir animasyonlu doodle ile kutladı.

Evrenin sonsuz olmasını keşfeden Hawking, ismini bilim tarihine altın harflerle kazıdı

21 yaşındayken hastalık teşhisinin konulmasıyla hayattan bütün beklentilerinin sıfıra indiğini, o andan sonra yaşadığı her anın ise bir bonus olduğunu belirten Hawking; 1942 yılında Oxford, İngiltere’de hayata gözlerini açtı. Burada gördüğü temel eğitimin akabinde kozmoloji, yani cihan bilimi üzerine eğitim almak ve çalışmalarını sürdürmek için Cambridge Üniversitesi’ne giden Hawking; burada ismini tüm dünyaya duyuracağı ve tarihin en kıymetli bilim insanların birisi olmasını sağlayacak olan kara delik çalışmalarına başladı.

Oldukça kolaya indirgemek gerekirse evrenin sonsuz olduğunu keşfeden Hawking; çalışmalarıyla görelilik kuramı ve kuantum mekaniğinin birlikte kullanılmasına imkan sağlayarak hem cihanın sonsuzluğunu kanıtladı hem de kara deliklerin görünmez olduğunu ve radyasyon yaydığını keşfetti.

İşte Google’ın Hawking’in anısına hazırladığı doodle ve video

YouTube video

Hastalığı sebebiyle bir müddet sonra felç kalan ve hareket kabiliyeti büsbütün kısıtlanan Hawking yeniden de yılmadı ve ömrü boyunca onlarca makale ve kitap yazdı. Çoğumuzun aklında tekerlekli sandalyesiyle kazınan ve tamı tamına 12 farklı onur derecesine layık görülen Hawking; 14 Mart 2018 tarihinde ortamızdan ayrıldı.

İyi ki doğdun Stephen Hawking!