PayPal, Kendi Kripto Para Birimini Çıkarmayı Planlıyor

Son birkaç yılın kripto paralar ve blok zinciri konusunda hareketli geçtiğiniz söylememiz yanlış olmaz. Oyun şirketlerinin başını çektiği birçok şirket, kripto para NFT ve blok zinciri konusundaki yatırımlarını süratle artırarak geleceğe yönelik yatırımlar yapmaya çalışıyor. Birçok online ödeme hizmeti veren firma da bu bahiste yatırım yapan şirketler ortasında yer alıyor.

Twitter kurucusu Jack Dorsey’in dijital ödeme şirketi Square de kripto paralara ve blok zincirine odaklanmak için şirketin ismini ‘Block’ olarak değiştirmişti. Artık de bir diğer çevrim içi ödeme hizmeti veren firma olan PayPal’dan yeni bir kripto para adımı geldi. Gelen haberlere nazaran geçtiğimiz aylarda Birleşik Krallık’ta kripto alım satımını başlatan PayPal, kendi kripto para ünitesini çıkarmayı planlıyor.

‘PayPal Coin’

Bloomberg’ün haberine nazaran PayPal, ABD doları tarafından desteklenen bir stablecoin çıkarmayı planlıyor. Şirket tarafından verilen demeçte, PayPal’ın bir para ünitesi tarafından desteklenen kendi sabit kripto parasını piyasaya sürmek için araştırmalar yürüttüğü tabir edildi. MacRumours’ta müelliflik yapan yazılımcı Steve Moser de yaptığı incelemelerde şirketin üzerinde çalıştığı kripto paranın isminin ‘PayPal Coin’ olmasının planlandığını söz etti.

Bunlara ek olarak Moser, şu an Bitcoin (BTC), Bitcoin Cash (BCH), Ethereum (ETH) ve Litecoin (LTC) alım satımına müsaade veren PayPal’ın iOS uygulamasında Neo (NEO) isimli bir kripto paraya yönelik referanslar keşfettiğini tabir etti. Planları ile ilgili ayrıntılı açıklamalarda bulunmayan şirketin kendi kripto para ünitesinde hangi düzeyde olduğu hakkında şu an için pek ayrıntı yok. Lakin kripto paralar ile ilgili ataklarından şad olduğu belirtilen PayPal’ın bu yeni atağının yakın vakitte gelebileceği iddiasında bulunmak pek de yanlış olmaz.