2022’de Dünyayı Değiştireceğine İnanılan 10 NFT Trendi

2021 yılında çıkan NFT’ler, dünyayı birbirine kattı ve herkes tarafından tartışılmaya devam ediyor. Gerekli mi gereksiz mi olduğu, saçma mı mantıklı mı olduğu öbür bir bahis, biz bugün NFT’lerin geleceğini konuşacağız.

NFT’lerin geleceğinden bana ne diyebilirsiniz fakat bu NFT trendleri, isteseniz de istemeseniz de internetin bir noktasında karşınıza çıkacak. Şayet NFT’lerle ilgileniyorsanız 2022’de dünyayı değiştireceğine inanılan NFT trendlerine gelin birlikte bir göz atalım.

NFT Avatarlar

NFT’lerin klasik IP oluşturmaya nazaran avantajı, daha geniş bir markanın bir modülüne sahip olabilmeniz ve bundan para kazanabilmenizdir. Bored Ape Yacht Club ve StereoheadZ üzere NFT’ler, kullanıcıların küme için kendi sanatlarını üretmelerini sağlayarak sanatkarlar, animatörler ve müzisyenlerden oluşan bir topluluğa yeni bir yaratıcılık olanağı sağlıyor. 2022’de bunu daha çok görebiliriz.

Topluluğun sahip olduğu markalar

Bir blok zinciri ve NFT kullanmak, birincil ve ikincil yine satış hakları sunarak bir sanatkara çalışmalarının gelecekteki kullanımı için her vakit ödeme yapılmasını sağlayacak. Bir IP’nin denetiminin gevşetilmesi ve topluluğa açık hale getirilmesi, yaratıcılık imkanını artırır ve sanatkarlara her etapta girdileri ve çalışmaları için ödeme yapılmasını sağlar.

Topluluk liderliğindeki işaretleme ve markalaştırmaya yönelik bu çeşit bir yaklaşım, yeni eserleri tanıtmak için NFT topluluklarına ve kümelerine yönelecek büyük şirketlerde bile bir yer bulacaktır. Bir Bored Ape NFT’si yaratır ve avatar dökümü için ayarlarsanız, sanatınız önümüzdeki yılbaşında bir Coca-Cola reklamında bile olabilir.

Ethereum 2.0

NFT’lerin bir berbat yanı bir adedini yaratmak için çok fazla karbon ayak izi oluşturulması gerekmesi. Bir Ethereum blok zincirinin transferi, ortalama bir hanenin bir buçuk günlük elektrik harcamasına eş paha bir güç harcıyor. Ethereum tıpkı bir otomobil üzere akaryakıt harcıyor ve bunun bu türlü olması gerekmiyor. 2022 yılında daha az güç tüketen Ethereum 2.0 hakkında daha fazla şey öğreneceğiz.

Oyunlardan NFT kazanmak

Oyunlar, NFT’ler için çok büyük değer taşıyacak. Ubisoft üzere AAA oyun imalcileri oyuncuların gerçek bedeli olan oyun içi eşyaları satın alması ve kilidini açması için bir blok zinciri satın aldığını biliyoruz. 2022 yılında bu üzere olaylarda artış göreceğiz. Axie Infinity de ‘oyna-kazan’ mantığında olan öbür bir oyun, oyuncular oyunu oynayarak NFT ödüllerinden saatte 15 dolar kazanabiliyorlar.

Metaverse ve Apple

Metaverse gerçek manasıyla 2022’de başlayacak ve NFT’ler bu teknolojinin merkezi olacak. Blok zincirin avantajları, kripto üniteler ve NFT’ler direkt olarak Metaverse’ün içinde sunulacak. Lakin şimdilik yalnızca Apple’ın arayüze ve kullanıcı tecrübesine yaklaşımı sebebiyle Apple ile başlayacak üzere görünüyor. Söylentilere nazaran Apple’ın VR seti, Metaverse için biçilmiş kaftan olacak ve fiyatı 3000 dolar civarında olacak.

Web 3.0

Web’in daha evvelki versiyonları, okumaya (verileri görmeye) ve yazmaya (sosyal medya) yönelik iken Web 3.0, Decentraland ve Fortnite üzere oyunlarda sahip olmaya ve mükafatlar almaya yönelik. İnternetin NFT’lerle evrimi kol kola gidiyor ve 2022’de nitekim başlayacak üzere görünüyor.

Müzik NFT’leri

2022 yılı Müzik NFT’lerinin yılı olacak. Hatta Metaverse’de sahne alan ‘The NFT’s’ isminde dijital bir müzik kümesi bile kuruldu. Bir de Bored Apes isminde bir dijital müzik kümesi var ve çıkan tüm müzikleri birer NFT. Stationhead isimli yeni bir canlı müzik yayını platformu projesi mevcut. Bu radyovari proje, hem gerçek dünyada hem de Metaverse’de yayınlanıyor olacak.

Gerçek dünya deneyimleri

NFT’ler her ne kadar dijital olsa da fizikî olarak bir sanat galerisi standı açılabilir ki bu çoktan yaşandı. Beşerler NFT projelerini stantlardaki dijital ekranlardan açık artırmaya çıkarabilir veya yalnızca standa sunabilir. Bored Ape Yacht Club NFT sahipleribunu yapmaya başladılar bile. New York’ta düzenlenen bir stantta beşerler, NFT’lerini sergilediler.

Dijital etiketleme ve sahiplik

NFT’ler şu anda yalnızca fotoğraf ve müzik üzere sanat işlerinde bulunuyor fakat gelecekte her şeyin içinde NFT olacak. Örneğin tohumlarda, yemeklerde ve mobilyalarda onların kime ilişkin olduğunu belirten dijital ayak izleri olacak. Mesela Adele bir mağazadan bir kazak aldığında ve sonradan onu sattığında onun Adele’e ilişkin olduğu kesin olarak bilinecek ve değeri artacak.

Kişilik NFT’leri

2022’de uygulamalar sanatkarların bir NFT personası olmalarını sağlayacak. Artık toplumsal mecrada beşerler kendileri değil ürettikleri yahut satın aldıkları NFT’ler olacak ki bu olay çoktan başladı. Müzisyen Teflon Sega, şu anda yalnızca Metaverse’de var ve orada sahne alıyor. Gelecekte dijital kimliğiyle var olan sanatkarların sayısı artacak.