Google, Yeni Android Özelliklerini Duyurdu

CES 2022 aktifliği süratle sürerken kimi şirketler, dünya genelinde artan COVID-19 hadiselerinin akabinde aktifliğe katılmaktan vazgeçmişti. Bu şirketlerden biri de Google idi. Google, aktifliğe her ne kadar fizikî olarak katılmamış olsa da CES 2022’de duyuracaklarını yazılı yada görsel olarak göstermeye başladı. Şirket, 2022 yılında yayınlanması planlanan yeni Android yeniliklerini gösterdi.

Bir blog yazısı üzerinden duyuru yapan Google, Android’e gelecek üç yeniliği ayrıntılarıyla anlattı. Bu yenilikler, aygıtlar ortası süratli bağlanma, aygıtları kilitlemede geliştirme ve öbür aygıtlarla entegrasyonun ileri bir düzeye taşınmasını kapsıyordu. Google’ın duyurduğu yeniliklerin ayrıntıları şu formdaydı:

Cihazları birbirine bağlamak artık daha kolay olacak:

Google’ın en fazla gelişime odaklandığı alanlardan birisi olan Fast Pair özelliği, Android telefonların Bluetooth aracılığıyla başka aygıtlara bağlanmasını çok daha süratli bir süreç haline getiriyor. Şirket, yaptığı yeni açıklamada televizyonlar, akıllı konut eserleri ve Chromebook üzere aygıtlar için de Fast Pair dayanağı sunmayı planladığını açıkladı.

Akıllı saat üzere aygıtlardan telefonunuzun kilidi açılabilecek:

Günümüzde kullanıcılar, Chromebook’larının kilidini Android telefonlarından açma imkânına sahipler. Google, bunu WearOS işletim sistemli akıllı aygıtlarla Android telefonlarının kilitlerini açma tarafında genişletmeyi planlıyor. Bununla birlikte şirket, Ultra-Wideband (UWB) teknolojisini de benimseyecek ve araba entegrasyonunu daha da üst düzeye taşıyacak. Böylece Android kullanıcıları, telefonu otomobilin kilidine tutmak yerine artık telefonu ceplerinden çıkarmadan otomobilin kilidini açabilecekler.

Diğer aygıtlarla entegrasyon geliştiriliyor:

Google’ın açıklamasına nazaran 2022 yılı içinde birden fazla aygıta sahip olan şahıslar, cihazlar ortası data ve medyayla çok daha düzgün seviyede etkileşime girebilecek. Örneğin bir kişi tableti üzerinden kulaklıkla sinema izlerken, telefonları çaldığında kulaklık otomatik olarak telefona bağlanacak. Görüşme sonlandığında da kulaklık, yine tablete bağlanacak.

Bunun yanı sıra Google, sesli komutlar aracılığıyla otomobilinizin içini uzaktan soğutup ısıtma, kilidi açıp kapatma ve bataryanın durumu hakkında bilgi alma üzere hizmetleri de Google Asistan’ın olduğu araçlarda yürürlüğe koyacak. Bu özellik öncelikle önümüzdeki aylarda Volvo araçlara gelecek.