İklim Değişikliğinden Dünya’da Elektrik Kesintileri Artacak

Isparta’da geçtiğimiz Perşembe gününden beri elektrik kesintisi yaşanıyor ve halk büyük zahmet çekiyor. Geçtiğimiz haftalarda da ülkemizde birebir kasvetler yaşanmıştı; kar fırtınası tesirindeki ülkemizde yollara ve vakit zaman güce erişim sağlanamadı. Elektrik kesintilerinin en büyük sebebi ise temeline baktığımızda iklim değişikliğinin getirdiği ekstrem hava durumları ve yetersiz altyapı.

ABD’de de bir müddettir emsal durumlar yaşanıyor. Kimi eyaletlerde beşerler haftalardır elektrik kesintisi yaşıyor; ulaşım yollar ve uçuşlar engelleniyor. Aralık ayında yapılan bir çalışma sonucunda Amerikan Jeofizik Birliği, dünya genelinde yaşanan iklim değişikliği sebebiyle ABD’deki elektrik gereksiniminin 2030’lu yıllarda karşılanamayacağını ve altyapının yetersiz kalacağını ortaya çıkardı. Olağan bu araştırma yalnızca ABD’yi içeriyor lakin ülkemizdeki en sıcak gündemlerden biri olan Isparta’da elektrik olmaması üzere bir durum var. Bu sebeple iklim değişikliğinin sadece ABD’yi değil tüm dünyayı elektrik kesintilerine boğacağını söylemek için uzman olmak gerekmiyor.

İklim değişikliği sebebiyle ısınmak ve serinlemek için çok daha fazla elektrik tüketmemiz gerekecek

Araştırmacılar, bahisle alakalı “İklim değişikliği dünya çapında sıcaklıkların artmasına neden oluyor. Sıcaklıklar yükseldikçe, beşerler serin kalmaya çalıştıkça klimalara olan talep de buna bağlı olarak artar. Kimi ABD eyaletlerinde ortalama bir hane klimasız 14 güne kadar dayanabilir. Bu, toplulukları orantısız bir biçimde etkileyecektir” diyor.

Yapılan araştırma sonucunda birden fazla eyalette artan klima talebini karşılamak için klima verimliliğinde yüzde 1 ila yüzde 8’lik bir güzelleşmeye muhtaçlık duyulacağını bildiriliyor. Şayet bu gerçekleşmezse ABD, talebi karşılamak için kâfi elektrik sağlayamayacak. Bu da altyapının yenilenmesi ve güçlendirilmemesi durumunda elektrik kesintilerinin artacağını gösteriyor.

Dediğimiz üzere her ne kadar bu araştırma ABD’yi kapsasa da iklim değişikliği yalnızca ABD’yi değil tüm dünyayı etkiliyor ve tüm dünyanın bu elektrik gereksinimini karşılayabilmesi için elektrik altyapılarını güçlendirmeleri gerekiyor. Ayrıyeten güç verimliliği ve tasarrufu, şimdiye kadar hiç olmadığı kadar önemli bir halde ele alınmalı. Yoksa elektrik kesintisiyle boğuşan tek ilimiz Isparta olmayacak.