Growtopia Hakkında Duymadığınız Bilgiler

Growtopia, 2012 yılında birinci olarak Android platformuna çıktıktan sonra çok sevilmiş ve kendi oyuncu kitlesini oluşturmuş bir Sandbox oyunudur. Oyun daha sonra Ubisoft tarafından satın alınarak hem PC hem de iOS platformlarına çıkış yaptı.

Şu anda faal olarak ortalama 50.000 civarında oyuncuya sahip olan Growtopia, arkadaşlarınızla birçok şey inşa edebileceğiniz eğlenceli bir sandbox MMO oyunu ve büsbütün fiyatsız. Biz de Growtopia severler için oyunun bilinmeyenlerini sizler için listeledik.

Growtopia nasıl bir oyun?

YouTube video

Growtopia içerisinde arkadaşlarınızla meskenler yahut zindanlar inşa edebileceğiniz, tümü kalıcı olan ve birbirine kapılarla bağlayabileceğiniz dünyalarla dolu deneysel bir yaratıcı Sandbox MMO oyunudur. Oyunda sohbet ve iletileşme kullanarak arkadaş edinebiliyor ve arkadaşlarınızla bir sürü şey inşa edebiliyorsunuz. İnşa ettiğiniz şeyleri de yenilikçi kilit sistemi ile koruyabiliyorsunuz.

Oyunun kendine ilişkin bir para ünitesi bulunuyor ve bu para ünitesini oyun içerisinde kazanabiliyorsunuz. Growtopia sizi bir şeyler başarmak için oyun içi parasını satın almaya zorlamıyor. Growtopia’da tohum ekerek ağaç büyütebilir, tohumları karıştırarak yeni eşyalar üretebilirsiniz. Oyunda keşfedebileceğiniz yüzlerce eşya da bulunuyor. Growtopia resmi internet sitesine buradan ulaşabilirsiniz.

Growtopia indirme linkleri:

Growtopia hakkında bilinmeyen 14 Şey:

 • Bir blok boşluğuna tek seferde 20 eşya bırakılabilir
 • Tek seferde bir dünyaya girebilen azamî oyuncu sayısı 26’dır.
 • Ortalama bir Growtopia dünyasında 6.000 blok bulunur
 • Üzerinde eşya olan bir modele kıyafet giydirmeye çalıştığınızda çıkan mesaj
 • Growtopia’da kendinizi dünyadan kick’leyemezsiniz
 • Oyunda kendinizle ‘/trade’ komutunu kullanamıyorsunuz
 • Kendinize ‘/pull’ komutunu kullandığınızda da “Ouch!” iletisi beliriyor
 • Growtopia’da kendinize ‘/ignore’ komutunu kullanamazsınız
 • Beyaz kapıya eşyalarınızı bırakamıyorsunuz
 • Eğer bir kapı oluşturur ve amaç dünyasını ‘EXIT’ olarak belirlerseniz nitekim de bulunduğunuz dünyadan çıkıyorsunuz.
 • Growtopia’da belirli dünyalara olağan oyuncular giremiyor
 • Oyunda şu anda şu 12 eşya takaslanamıyor ve yere bırakılamıyor
 • Oyunda şu anda 13 farklı hava durumu bulunuyor
 • Oyunda şu anda çift zıplama yapmanızı sağlayan 16 eşya bulunuyor

Bir blok boşluğuna tek seferde 20 eşya bırakılabilir:

Growtopia’da bir karakterin bir blok boşluğuna tek seferde yalnızca 20 eşya bırakabiliyorsunuz.

Tek seferde bir dünyaya girebilen azamî oyuncu sayısı 26’dır:

Growtopia’da bir dünya yarattığınız vakit oraya çevrimiçi olarak girebilecek maksimum oyuncu sayısı 26’dır. Daha fazlasını maalesef alamıyorsunuz.

Ortalama bir Growtopia dünyasında 6.000 blok bulunur:

Bir Growtopia evreni yarattığınız vakit o dünyada 6.000 blok bulunur ve bu blokların 5.398’i kullanılabilir alandadır. 601 blok bedrock’tan oluşur ve 1’i de beyaz kapı tarafından kullanılır.

Üzerinde eşya olan bir modele kıyafet giydirmeye çalıştığınızda çıkan ileti:

Eğer hali hazırda üzerinde bir eşya olan bir modele kıyafet giydirmeye çalışırsanız şu bildiri belirir: “You giggle as you swap two identical items.” (İki birebir eşyayı değiştirirken kıkırdarsın.)

Growtopia’da kendinizi dünyadan kick’leyemezsiniz:

siniz

Growtopia’da bir dünya yarattıktan sonra kendinizi dünyadan atamazsınız. Şayet bunu yapmaya çalışırsanız ekranda “You gave yourself a solid boot to the backside. But what did that really accomplish?” (Arka tarafa kendin için sağlam bir duruş gösterdin. Pekala bu ne işe yaradı?) yazısı belirir.

Growtopia’da kendiniz ile takas yapamazsınız:

Oyunda kendinizle ‘/trade’ komutunu kullanamıyorsunuz. Kullanmak istediğinizde şu bildiri beliriyor: “You trade all your stuff for all your stuff.” (Tüm eşyalarını tüm eşyalarınla takasladın.)

Growtopia’da kendinizi çekemezsiniz:

Growtopia’da kendinize ‘/pull’ komutunu kullandığınızda da “Ouch!” bildirisi beliriyor.

Growtopia’da kendinize ‘/ignore’ komutunu kullanamazsınız:

Growtopia’da kendinize ‘/ignore‘ komutunu kullanamıyorsunuz, kullandığınızda “Don’t look now, but that person is IN YOUR HOUSE!” (Hemen bakma lakin şu insan şu anda SENİN EVİNDE!) bildirisi beliriyor.

Beyaz kapıya eşyalarınızı bırakamazsınız:

Growtopia’da meşhur Beyaz Kapı’ya eşyalarınızı bırakmanız mümkün değil.

Growtopia’da kapı ile oyundan çıkabilirsiniz:

Eğer Growtopia’da bir kapı oluşturur ve amaç dünyasını ‘EXIT olarak belirlerseniz sahiden de bulunduğunuz dünyadan çıkıyorsunuz.

Belirli dünyalara olağan oyuncular giremez:

Growtopia’da SETH, HAMUMU yahut ADMIN dünyalarına olağan oyuncular giremiyor.

Oyunda şu anda şu 12 eşya takaslanamaz ve yere bırakılamaz:

Growtopia’da takaslanamayan ve yere bırakılamayan eşyalar ise şöyle: Blarney Pebble, Growtoken, Experience Potion, Focused Eyes, Golden Pickaxe, Spike Juice, Puppy leash, Zeus Bolt, Violet Protodrake, Mini-You leash, all Legendary Items, Ringmaster Rings

Oyunda şu anda 13 farklı hava durumu bulunur:

Growtopia’da bulunan hava durumları ise şöyle: Güneşli, Gece, Çöl, Yağmurlu Kent, Kıyı, Marslı, Ay, Karlı, Hiçbir şey, Vahim, Deniz Altı, Growganoth, Warp Speed.

Oyunda şu anda çift zıplama yapmanızı sağlayan 16 eşya bulunuyor:

Growtopia’da çift zıplama yapmanızı sağlayan eşyalar: Fairy Wings, Crimson Eagle Wings, Ripper Wings, Angel Wings, Golden Angel Wings, Devil Wings, Vampire Cape, Rainbow Wings, Bubble Wings, Parrot Wings, Phoenix Wings, Crystal Cape, Superhero Capes, Crystal Wings, Xenonite Crystal

Böylelikle Growtopia hakkında daha evvel duymamış olabileceğiniz farklı bilgileri listelediğimiz içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız. Fikirlerinizi ve tekliflerinizi aşağıdaki yorumlar kısmında belirtmeyi lütfen unutmayın.