İngiltere Hükümeti, Sosyal Medya Platformlarını Eleştirdi

Dijital dünyanın gelişmesiyle pek çok makus niyetli kişi, toplumsal medya uygulamaları aracılığıyla insanları dolandırmaya başladı. Artık bu durum Instagram’dan TikTok’a kadar her türlü toplumsal medya uygulamasında o kadar yaygınlaştı ki her geçen gün yeni bir dolandırıcılık vakasına şahit oluyoruz.

Bazı hükümetler ve toplumsal medya şirketleri, vakit zaman toplumsal medyadaki güvenliği sağlamak ismine yatırımlar ve düzenlemeler ile gündeme geliyor. Bugün İngiliz hükümetinin husus üzerine gerçekleştirdiği toplantıda Dijital, Kültür, Medya ve Spor (DCMS) Komisyonu başkanı, sosyal medya şirketlerinin dolandırıcılıkları önlemek için gereğince çalışmadıklarını söz etti.

“Sosyal medya şirketleri dolandırıcılıkları önlemek için çalışmıyor”

İngiltere DCMS başkanlığı Meta, Twitter, Instagram ve TikTok temsilcileriyle, çevrimiçi güvenlik ve çevrimiçi ziyanlara ait görüşmeler yaptı. İngiliz Parlemantosu’nun Dijital, Kültür, Medya ve Spor Komitesi Başkanı ve aynı zamanda Millletvekili olan Julian Knight, Facebook’un yöneticisi Richard Earley ile görüşmesindeki “Sizin, makul bir mühlet boyunca sistematik olarak, kullanıcılarınızın güç durumlarından para kazanmanız bana ve kamuoyuna inanılmaz görünüyor.” sözleriyle dikkat çekti. Knight, tanınan toplumsal medya uygulamalarını; platformlarda dolandırıcılığı yok etmeye çalışmak, gereğince reaksiyon vermek yerine yasal bir düzenleme beklemekle eleştirdi.

Dijital, Kültür, Medya ve Spor Komitesi Başkanı Julian Knight, toplantıda tanınan toplumsal medya uygulamalarını utanç kaynağı olarak nitelendirdi. Knight, toplumsal medya platformlarının uzun yıllardır dolandırıcılıktan para kazandıklarını söyledi. Toplumsal medya devlerinin, yıllardır bu sorunun önüne geçmek; dolandırıcıların önünü kesmek için yeteri kadar çalışmadığını belirten lider Knigt, toplumsal medyada gerçekleşen dolandırıcılıklar için şirketlerin İngiliz halkına dolandırıldıkları meblağ kadar geri ödeme yapması gerektiğini belirtti.