İnsansı Robot Ameca, CES 2022’de İlgi Odağı Oldu

Teknoloji tutkunlarının en çok önemsediği etkinliklerden bir tanesi olan CES 2022‘de sahne alan eserlerden bir tanesi de İngiltere’de geliştirilen “Ameca” isimli insansı robottu. Bu insansı robot, bugüne kadar geliştirilenler ortasında insana en çok benzeyendi. Hatta bir müddet evvel bir görüntü ile karşımıza çıkan Ameca, en çok da gerçekçi mimikleri ile dikkat çekmişti.

Ameca, kelam konusu görüntüsünün viral hale gelmesiyle herkesin lisanına düşmüştü. Hatta milyarder iş insanı Elon Musk, bu insansı robotun görüntünün altına “iğrenç” yazmıştı. Lakin pek çok kişi Musk üzere düşünmüyor üzere görünüyor. Çünkü CES 2022’de sergilenen insansı robot, ziyaretçilerin ağır ilgisiyle karşılaştı. Ameca, ziyaretçilerin yönelttiği soruları da yanıtladı.

Ameca’nın mimikleri için 17 bağımsız motor vazife yapıyor

Ameca’nın özelliklerine baktığımızda, bu insansı robotun beşerlerle konuşabildiğini görüyoruz. Konuşmanın konusuna nazaran mimikler yapabilen robot, bu fonksiyon için tam 17 motora sahip. Epey gerçekçi dişlere bile sahip olan robotun bir cinsiyeti ise yok. Ayrıyeten robotun rengi de şuurlu olarak gri tercih edildi. Ameca’nın en büyük eksiği ise şu an için yürüyemiyor oluşu. Lakin bu durum ilerleyen devirlerde değişecek. Çünkü robotu geliştiren takım, yürüme fonksiyonuyla ilgili çalışmalarını da planlamaya başlamış durumda.

Geliştirdikleri robot ile ilgili açıklamalarda bulunan Morgan Roe, “Ameca, yapabildiklerimizin zirve noktası. Onu tamamen bir insan üzere yapmadık, onu geleceğin robotlarını tasavvur ettiğimiz üzere tasarladık.” tabirlerini kullandı…

İşte Ameca’nın ziyaretçiler ile konuştuğu o anlar

YouTube video