XLS Dosyası Nedir, Nasıl Açılır?

Office programları pek çok çalışan için günlük hayatın vazgeçilmezleridir ancak bu çalışanlardan biri olmasanız bile kesinlikle hayatınızda en az birkaç sefer Office programlarıyla çalışmışsınızdır. Microsoft Office programlarından biri olan Excel ile bir tablo hazırladığınız vakit bu belgenin .xls uzantılı XLS evrakı formatında kaydedildiğini görmüşsünüzdür. İşte bu biçim, Excel’e özel bir evrak formatıdır.

Şu an bilgisayarınızda Excel yüklüyse ve karşınıza XLSX evrak formatı çıkıyorsa şaşırmayın zira XLS evrak formatı bir müddet kullanıldı ve yerini çok daha kullanışlı olan diğer formatlara bıraktı. Pekala, XLS belgesi nasıl açılır? Gelin XLS belgesi nedir biraz daha yakından tanıyalım ve bilgisayarınızda Excel yüklü değilse bile XLS belgesini açabileceğiniz alternatif metotları görelim.

XLS belgesi nedir?

Microsoft Office programlarından olan Excel’in 97 ve 2003 sürüm paketlerinde geçerli belge formatı .xls uzantılı XLS belgesidir. Yani Microsoft Excel 97 ya da Microsoft Excel 2003 ile bir tablo hazırladıysanız XLS belge formatında kaydedilmiş demektir. XLS evrak biçimi, bir Excel tablosu için gerekli fotoğraf, metin, çizelge, satır, sütun üzere tüm biçimlendirilmiş datayı saklar.

XLS belgesi nasıl açılır?

 • Yöntem #1: Microsoft Online Office ile XLS belgesi açma
 • Yöntem #2: XLS Viewer Free programı ile XLS belgesi açma
 • Yöntem #3: XLS Viewer, Editor eklentisi ile XLS belgesi açma
 • Yöntem #4: Aspose ile online olarak XLS belgesi açma

Yöntem #1: Microsoft Online Office ile XLS belgesi açma:

 • Adım #1: Buradan Microsoft Online Office internet sitesini açın.
 • Adım #2: Microsoft hesap bilgilerinizle giriş yapın.
 • Adım #3: Sol sütundan Excel hizmetini seçin.
 • Adım #4: ‘Karşıya yükle ve aç…’ yazısına tıklayın.
 • Adım #5: Açmak istediğiniz XLS belgesini seçin.
 • Adım #6: Dosya boyutuna nazaran değişen bir mühlet sonunda belgeniz açılacak.
 • Adım #7: Dosya üzerinde Microsoft Online Office sonları içinde düzenlemeler yapabilirsiniz.
 • Adım #8: Dosya seçenekleri üzerinden düzenlemiş olduğunuz belgeyi bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
  • ya da
 • Adım #9: Dosya seçenekleri üzerinden düzenlemiş olduğunuz belgeyi OneDrive hesabınıza kaydedebilirsiniz.
 • Adım #10: İşlem tamam.

Microsoft Online Office ile XLS belgesi açma süreci için üstteki adımları uygulamanız kâfi. XLS bir Excel belge formatı olduğu için açmanın en yeterli yolu da Excel kullanmaktır. Şayet bilgisayarınızda Excel programı yüklü değilse fiyatsız olarak Microsoft Online Office hizmetini kullanabilirsiniz.

Yöntem #2: XLS Viewer Free programı ile XLS evrakı açma:

Buradaki ilişki ile Microsoft uygulama mağazası üzerinden fiyatsız olarak indirebileceğiniz XLS Viewer Free uygulaması ile hem XLS hem de XLSX formatındaki dosyaları açabilirsiniz.

Yöntem #3: XLS Viewer, Editor eklentisi ile XLS evrakı açma:

Eğer Google Chrome internet tarayıcısını kullanıyorsanız ve sık sık XLS evraklarını açmanız gerekiyorsa buradaki temas üzerinde fiyatsız olarak XLS Viewer, Editor eklentisini indirebilirsiniz. XLS Viewer, Editor; XLS ve XLSX başta olmak üzere pek çok farklı formattaki e-tablo belgelerini görüntüleyebilir.

Yöntem #4: Aspose ile online olarak XLS belgesi açma:

Buradaki ilişki üzerinden ulaşabileceğiniz Aspose internet sitesi üzerinden XLS belgelerinizi herhangi bir program indirmeden ve fiyat ödemeden online olarak görüntüleyebilirsiniz. Dilerseniz sunulan hizmetin programını bilgisayarınıza indirerek XLS ve gibisi e-tablo belgeleri üzerinde farklı süreçler de yapmanız mümkün.

XLS dönüştürme süreci nasıl yapılır?

XLS evrakını farklı bir evrak formatına dönüştürmek istiyorsanız en tesirli formül Excel ile ya da Excel Online ile açtıktan sonra farklı kaydet seçeneği üzerinden yeni bir biçim belirlemektir. Direkt olarak evrak formatının alakalı olduğu program tarafından değiştirildiği için rastgele bir sorun yaratmaz.

Eğer Excel üzerinden XLS dönüştürme süreci yapmak istemiyorsanız buradaki ilişki üzerinden Mr. Veri Converter belge dönüştürme hizmetine ulaşarak XLS belgesini farklı belge biçimlerine dönüştürebilirsiniz. Fakat Excel metodunda olduğu kadar başarılı sonuç alamayabilirsiniz.

Bir devir Microsoft Excel ile oluşturulan evrakların kayıt biçimi olan XLS evrakı nedir, nasıl açılır gibi merak edilen soruları yanıtladık ve bu belge formatını açmak için uygulayabileceğiniz farklı sistemlerden bahsettik.