Instagram Dikey Kaydırma Özelliğini Türkiye’de Test Ediyor

Dünyanın en büyük toplumsal ağlarından bir tanesi olan Instagram, üzerinde çalıştığı yeni bir özelliği Türkiye’deki kullanıcılar aracılığıyla test etmeyi başladı. Bu özellik aslında Instagram’ın TikTok‘a benzeme gayretlerinden bir tanesi. O denli ki bu özellik sayesinde öyküler, dikey tarafta kaydırılarak atlanabilecek. Instagram’ın yeni özelliği, kullanıcılara alıştığımızdan farklı bir tecrübe sunacak üzere görünüyor.

Instagram kullanıcıları bilirler; öykülere girip dikey düzemler kaydırma yapılırsa, ya kıssa yanıtlanır ya da kıssa sayfasından çıkılır. Türkiye’de test edilmeye başlayan yeni özellik, bu durumu değiştiriyor. Kullanıcılar artık, dikey taraflı kaydırma yaptıklarında başka bir kullanıcının hikayesini izleyebilecekler. Kıssaların yanıtlanmasına imkan tanıyan kısımsa ekranın altına gömülü olarak kalacak.

Instagram’ın Türkiye’de test ettiği yeni özellik işte bu türlü görünecek

Edinilen bilgilere nazaran Instagram’ın Türkiye’de test ettiği özellik, Brezilya’da da çok küçük bir kullanıcı kesiti ile test ediliyor. Bu da Instagram’ın TikTok gibisi dikey kaydırma özelliğinin yakın bir gelecekte daha fazla ülkede evvel test edileceğini, sonra da kullanıma sunulacağını düşündürüyor. Lakin Instagram, hususla ilgili rastgele bir açıklamada bulunmadı. Yani bu özelliğin tüm kullanıcılara ne vakit ulaşacağı henüz bilinmiyor.

Instagram geliştiricileri, son devirlerde epey hummalı bir çalışma yürütüyor. Bir yandan kıssaların beğenilmesini sağlayan bir özelliğini test etmeye başlatan platform, öteki yandan profil sayfasındaki gönderilerin yerini değiştirme, durum ayarlama ve akış sayfasında gösterilecek paylaşımların sıralamasını belirleme üzere özellikler üzerinde çalışmalarını sürdürüyor. Şayet Instagram’a gelecek yeni özellikler ile ilgili detaylı bilgi sahbi olmak isterseniz, sizleri buradaki içeriğimize bekliyoruz.