Prince of Persia, Apple Watch’ta Çalıştırıldı

Apple’ın akıllı saat kesimini domine eden saat modeli Apple Watch, bileğinden oyun oynamak isteyenlere birçok oyun seçeneği de sunuyor. Lakin bir geliştiricinin yayımladığı ufak bir internet sitesi, Apple Watch dahil tüm akıllı saatlerde ve aygıtlarda oyun dünyasının en efsane oyunlarından Prince of Persia’nın oynanmasını sağladı.

Alman geliştirici Oliver Klemenz, 1989 yılında çıkış yapan ve oyun dünyasında özel bir yere sahip olan Prince of Persia’yı Javascript koduna dönüştürdü. Oyun, internet tarayıcısı olan her akıllı aygıtta oynanabilir hale geldi. Öte yandan oyun, internet tarayıcısı olmayan Apple Watch’ta bile başarıyla çalıştırıldı.

Prince of Persia, Apple Watch’ta oynandı:

Bir internet sitesine taşınan Prince of Persia’nın Apple Watch’ta oynanması içinse çok kolay bir formül kullanıldı. Apple Watch’ın işletim sistemi watchOS, iMessage üzerinden bir kontağa tıkladığınızda internet içeriğini size gösterebiliyor. İşte Oliver da iMessage üzerinden kendisine bu ilişkiyi gönderdi ve kontağa dokunarak oyunu akıllı saatte oynamaya başlayabildi.

İşin meraklıları için biraz teknik tarafa inmek gerekirse oyun, Phaser isimli HTML5 tabanlı bir oyun iskeletinde geliştirildi. HTML5 ve Javascript kullanılarak bir internet sitesi halinde yine oluşturulan oyunun kaynak kodlarına ulaşmak için bu temasa tıklayarak Oliver Klemenz’in GitHub’da yayımladığı evraka bakabilirsiniz.

Oyunu rastgele bir platformda kendiniz oynamak için bu kontağa tıklayabilirsiniz.