Instagram’ın Çocuklara Özel Sürümüne Din İnsanlarından Tepki

Dünyanın en tanınan toplumsal medya platformlarından Instagram, geçtiğimiz yıl 13 yaş ve altındaki çocuklar için özel bir sürüm üzerinde çalışmalarını sürdürdüğünü duyurmuş fakat gelen reaksiyonlar üzerine projeyi askıya aldığını açıklamıştı. Lakin bu askıya alma süreci tam manasıyla bir vazgeçiş değildi. Bu durum artık, 75’ten fazla din beşerinin gündemine geldi.

ABD’de çocukların korunması için kurulmuş bir dernek olan Fairplay, ülkedeki bir küme din beşerinin bir ortaya gelip Mark Zuckerberg’e yazdığı açık mektubu servis etti. Bu mektupta, Instagram Kids’in askıya alınmasının yeterli olmadığı, projenin büsbütün iptal edilmesi gerektiği tabir ediliyordu. Pekala din beşerinin, neden bu türlü bir şey düşünüyor?

“Çocukların düzgünlüğü için uygun değil”

Mark Zuckerberg’e gönderilen mektupta, “Olgunlaşmamış beyinleri amaç alan, etik olmayan bilgi madenciliği yapan ve kâr hedefi güden toplumsal medya platformlarının çocukların yeterliliği için bir araç olmadığını düşünüyoruz.” tabirlerine yer verildi. Gelen yansılardan sonra projenin askıya alındığını duyduklarında sevindiklerini lakin projeden büsbütün vazgeçilmemesini dehşetle karşıladıklarını belirten din insanları, projenin tekrar gündeme gelmesini istemediklerini beyan ettiler.

Mektupla ilgili açıklamalar, Instagram sözcüsü Stephanie Otway tarafından değerlendirildi. Bu projedeki temel emelin daha düzgün bir ebeveyn kontrolü olduğunu belirten Otway, Instagram Kids ile ilgili geçmişteki açıklamalarının hala geçerli olduğunu, yeni bir gelişme olmadığını söz etti.