İnternette Dolaşan Hatalı Bilgilerin Doğrularını Açıkladık!

Güvenilir olmayan bir kaynaktan türeyen bilgiler vakitle viralleşerek öğretmenlerin bile anlattığı genel kanı haline gelebiliyor. Meğer bilimsel araştırmalarla bu mitleri çürütmek mümkün.

Hadi artık biraz MythBusters’cılık yapalım ve yıllardır yanlışsız sandığınız kimi bilgilerin aslında yanlışlı olduğunu ortaya koyalım.

Çin Seddi uzaydan bile görünür. (YANLIŞ)

Çin Seddi, 21.196 km’lik uzunluğuyla her ne kadar çok büyük bir yapı olsa da uzaydan görünmez. Alçak yörüngeden görünmesi bile imkansızdır.

Beynimizin yalnızca %10’unu kullanırız. (YANLIŞ)

Bu tanınan efsane, sinemalarda bile kullanılır lakin beyin görüntüleme araştırmaları, beynimizin neredeyse tamamının bir gün boyunca kullanıldığını gösteriyor.

İnsanlar şempanzelerden evrimleşmiştir. (YANLIŞ)

Evrim inkarcıları, insanların şempanzelerden evrimleşmediğini söylerler. Aslında haklıdırlar da. Evrim teorisi yanlış anlaşıldığı için insanların günümüz primatlarından geldiği sanılmakta, halbuki şempanzelerle ortak ceddimiz olan “orrorin”den geliyoruz. Yani bu ceddin farklı kollarıyız, günümüz şempanzeleriyle yakın bağımız olsa da onlardan evrimleşmedik.

Yuvadan düşen yavru kuşu tekrar yerine koyarsanız annesi onu istemez. (YANLIŞ)

Söylentiye nazaran, yuvadan düşen yavru kuşlara yahut yumurtalara dokunursanız, anneleri onları üzerlerine sinen insan kokusu nedeniyle reddeder. Koku alma duyuları zayıf olan kuşlar, insan kokusunu ayırt edemez. Bir yavru kuşu yahut yumurtayı yuvaya geri koymanız bir sorun yaratmaz. Yuvayı bozmamanız değerlidir, görsel bir farklılık sezdiklerinde kaçabilirler.

Saç ve tırnaklar mevtten sonra da uzamaya devam eder. (YANLIŞ)

Evet, bir cesetteki saç ve tırnaklar uzun görünür lakin bunun nedeni uzamaya devam etmeleri değildir. Deri su kaybederek büzüldüğü için saç ve tırnaklar daha uzun görünmeye başlar.

Balıklar 30 saniye sonra her şeyi unutur. (YANLIŞ)

Bu temelsiz tez çeşitli oyunlarla, sinemalarla yaygınlaştı ancak aslında balıkların hatırlama mühleti 3 aya kadar uzayabiliyor.

Kurbağalara dokunursanız elleriniz siğille kaplanır. (YANLIŞ)

Kurbağaların üzerindeki tümsekler siğile benzediği için bu türlü bir söylentinin çıktığı düşünülüyor. Meğer kurbağalar paktır. Siğilleri hayvanlardan değil sadece insan papilloma virüsünden (HPV) kapabilirsiniz. Kimi kurbağaların zehirli olduğunu hatırlatmakta yarar var. Neyse ki Türkiye’de bulunmuyor.

Parmak kütletmek ziyanlıdır. (YANLIŞ)

Parmak kütletmenin verdiği tek ziyan, çok sık yapıldığında etraftaki insanları sesiyle rahatsız etmektir. Fazla kütletildiği takdirde bir eklem rahatsızlığı olan artritin oluştuğu söylenir ama artrit hastalığı olanların eklemlerindeki kıkırdak hasarlı olduğu için ortada bir parmakları tabiatıyla çıtlar. Lakin bu hasarın nedeni değil, sonucudur.

Yıldırım asla birebir yere iki kere düşmez. (YANLIŞ)

NASA’nın 2003 yılında yaptığı araştırmaya nazaran, yıldırımlar hem birebir yere birden fazla defa düşebiliyor hem de üçte biri dallanarak birebir anda birden fazla yere düşebiliyor.

Albert Einstein matematik dersinde başarısızdı. (YANLIŞ)

Einstein, ilkokulda sınıfının en uygunuydu. 15 yaşından evvel diferansiyel ve integral hesabında ustalaşmıştı.

Yarasalar kördür. (YANLIŞ)

Yarasalar kendi çıkardıkları seslerin objelerden yansıması (ekolokasyon) sayesinde karanlıkta taraflarını bulan ve bu sayede avlanabilen canlılardır. Ama bu, yarasaların göremediği manasına gelmez. Şartlara nazaran kimi vakit görüş yeteneklerini kullanmayı tercih ederler. Hatta birtakım yarasa çeşitleri ses yansımasını hiç kullanmazlar. Bu çeşitler bilhassa keskin bir görüş yetisine sahiptir ve kimileri mor ötesi ışığı bile görebilmektedir.

Bir bayanın ne kadar çok cinsel partneri olursa vajinası o kadar geniş olur. (YANLIŞ)

Vajina elastik bir yapıya sahiptir. Birliktelik esnasında vajina genişler lakin daha sonra tekrar birinci haline döner. Ünlü bir bayan doğum tabibi olan Lauren Streicher, “Dünyadaki en büyük penis bile bebeğin büyüklüğüyle karşılaştırılamayacağından vajinanın boyutunu etkilemeyecektir” demektedir. Vajinal genişlemenin nedenleri: doğum, menopoz, histerektom, obezite, hudut ve dokuların fonksiyonel bozukluğu, sigara kullanımı, daha evvelden geçirilen pelvik cerrahi

Kaynaklar: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9