iPhone 14’ün Delikli Ekranla Geleceği İddiası Güçleniyor

Apple eserleri ile ilgili sızdırdığı bilgilerle ön plana çıkan Bloomberg’den Mark Gurman, şirket ile ilgili çok konuşulacak bir açıklamada bulundu. Bir podcast yayınında konuşan Gurman, Apple’ın 2022 yılında piyasaya süreceği kimi eserlerde delikli ekran tercih edeceğini duyurdu. Bu eserlerden bir tanesi de varsayım edebileceğiniz üzere iPhone 14 olacak.

Açık konuşmak gerekirse Apple’ın delikli ekran planları, bir müddettir gündemde. Çeşitli kaynaklar, iPhone 14’ün delikli ekran dizaynıyla geleceğini ileri sürdüler. Mark Gurman tarafından yapılan açıklamalar, bugüne kadar lisana getirilen iddiaları güçlendirmiş oldu.

Delikli ekran gelirse FaceID teknolojisine ne olacak?

Apple’ın yıllardır ultra geniş çentiklere sahip iPhone üretmesinin bir numaralı nedeni, FaceID isimli yüz tanıma teknolojisiydi. Sistem, sahip olduğu çok sayıda sensör ile kullanıcının yüzünü tanıyor, bu sayede üst seviye güvenlik sunuyor. Pekala delikli ekran gelirse FaceID teknolojisine ne olacak? Argümanlara nazaran şirket, son birkaç yıldır FaceID’yı ekran altına gömmek için uğraşıyordu ve nihayet bunu başardı. iPhone 14’ün sonbaharda duyurulacağını varsayarsak; o periyoda kadar tüm çalışmaların tamamlanabileceğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Apple’ın 2022 yılında duyuracağı tek eser, delikli ekrana sahip iPhone 14 ailesi olmayacak. Argümanlara nazaran şirket, 2022’de kablosuz şarj ve yeni bir dizayna sahip MacBook Air, M2 işlemcili iPad Pro, 5G dayanağına sahip yeni bir iPhone SE ile Apple Watch’un dayanıklılığa odaklanan yeni bir sürümünü tanıtacak. Bu eserlerin sahip olacağı teknik özellikler, önümüzdeki aylarda daha fazla netleşecek…