iPhone 16’nın “Yeni Özellik Sunmayacağı” Öne Sürüldü: Apple’ın Değeri Milyarlarca Dolar Düştü!

Apple, geride bıraktığımız eylül ayında iPhone 15 serisini resmen tanıttı ve Apple hayranlarını pek çok açıdan etkilemeyi başardı. Bilhassa üretken yapay zeka özellikleriyle iPhone 16 modellerinin daha da dikkat cazip olması bekleniyor lakin Barclays, bu beklentilerin tam aykırısı bir rapor sunmuş durumda.

İngiliz finans kuruluşu Barclays, dünyanın piyasaya kıymeti en yüksek şirketi olan Apple hakkında yatırımcıların keyiflerini kaçıran bir rapor yayımladı. Rapora nazaran iPhone 16 serisi, çok da ilgi cazibeli olmayacak ve iPhone satışları geride bıraktığımız yıllara nazaran önemli halde düşecek. Tabiki bu düşüş, Apple’ın piyasa bedelinin de önemli biçimde gerilemesine yol açacak.

Apple’ın piyasa kıymeti, “iPhone 16 tutmayacak” raporundan sonra eridi

Barclays’a nazaran bilhassa Çin’deki iPhone 15 satışları, mevcut modelin ilgi görmediğinin açık bir göstergesi. Daha da kıymetlisi gelecek eylül ayında tanıtılacak iPhone 16’nın iPhone 15’e kıyasla dikkate kıymet yeni bir özellik sunmayacağı söz ediliyor. Apple dijital hizmetler ve öbür eserleri ile gelir dağılımını değiştirmeye çalışsa da iPhone’lar, hala Cupertinolu teknoloji devinin gelirinin yarısını oluşturuyor.

Rapora nazaran iPhone satışlarındaki gerileme, iPhone hisselerinde %17’e varan bir düşüşe neden olacak. Bu gerçekleşir mi ön görmek sıkıntı lakin Barclays’ın kelam konusu raporunun bile Apple paylarının %4’ten fazla düşmesine yettiğini belirtelim. 2023’ün son süreç gününü 192,53 pay fiyatıyla kapatan şirketin 2024’ün birinci süreç günündeki pay başına fiyatı, 184,33 dolara gerilemiş durumda.