Son Günlerde İBB Mezarlıklar Daire Başkanlığından Mesaj Aldıysanız Dikkat: Tüm Verileriniz Ele Geçirilmiş Olabilir!

Yeni teknolojilerle makus niyetli bireyler de yeni dolandırıcılık yolları geliştiriyor olsa da özünde kullandıkları sistemler çok da değişmiyor: Emniyetli gözükmek ve sonrasında bilgileri çalmak. Son günlerde sık kullanılan bir metot de vatandaşların bilgilerini çalmak için belediye kurumlarını taklit etmek.

İBB’ye bağlı Mezarlıklar Daire Başkanlığının ismi kullanılıyor

Dolandırıcıların kullandığı sistemde, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mezarlıklar Daire Başkanlığından gelmiş üzere gözüken bir iletide “e-Devlet Kapısı şifreniz ile giriş yapılmıştır.” denilerek bir bildiri atılıyor. Bildirinin devamında da süreci siz yapmadıysanız diye bir link veriliyor. 

Bu iletide yer alan linke tıklarsanız dolandırıcılar sizin bilgilerinize erişebiliyorlar. Linke tıklamış olanların da tüm şifrelerini değiştirmeleri gerekiyor. Ayrıyeten taşınabilir aygıtlarında kullandıkları sınırın operatörüne de bilgi vermeleri büyük değer taşıyor. Böylelikle muhtemel atakların ve ziyanların önüne geçmek mümkün olabiliyor. 

İBB, hususla ilgili bir duyuru yayımladı.

Konuyla ilgili olarak toplumsal medya platformu X üzerinden bir duyuru paylaşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, şu tabirleri kullandı:

ÖNEMLİ DUYURU

Kimi vatandaşlarımızın telefonlarına Mezarlıklar Daire Başkanlığımızdan gelmiş üzere görünen bu bildirinin ulaştığı tespit edilmiştir. Kelam konusu iletiyle ilgili vatandaşlarımızın hiçbir süreç yapmamasını değerle rica ederiz.

Son periyotta bu çeşitten hücumların sayıları hayli artmış durumda. Hücum sistemleri de gitgide daha sofistike hâle geliyor. Saldırılan büyük kısmında ise hedef kişisel bilgileri ele geçirmek olarak görünüyor.