Kart Oyunu UNO Nasıl Oynanır?

Özellikle pandemi ile birlikte dışarı çıkmak yerine meskende ailemizle ya da arkadaşlarımızla birlikte keyifli vakit geçirmenin değerini anladık. Sohbet muhabbet bir yere kadar, biraz da eğlenelim dediğimiz vakit en yeterli seçenek masa oyunlarıdır. UNO ise masa oyunları ortasında en sevilen ve tanınan olanlardan bir tanesi. UNO, iskambil kağıdı ile oynanan oyunlara benziyor ancak biraz daha kolay.

UNO oynamak için de tıpkı başka oyunlarda olduğu üzere belli kurallara uymanız gerekiyor. Her oyuncunun alması gereken muhakkak bir kart sayısı, oynama sırası, cezaları ve kendine özel bir puan sistemi var. Sıkıntı üzere görünse bile birkaç el oynadıktan sonra süratle alışacaksınız. Ailenizle ve arkadaşlarınızla birlikte keyifli vakit geçirebileceğiniz kart oyunu UNO nasıl oynanır adım adım anlattık ve oyun boyunca dikkat etmeniz gereken kurallardan bahsettik.

İlk olarak, UNO oyunu nedir?

UNO, pek çok masa oyunu üzere Amerika Birleşik Devletleri’nde ortaya çıkmış bir kart oyunudur. İskambil kağıdına benzeri lakin üzerinde çok daha kolay renkler, sayılar ve tabirler vardır. Temel kartların yanı sıra kimi özel kartlara sahiptir. UNO oyununun farklı cinsleri ve online oynama uygulamaları da vardır.

UNO nasıl oynanır?

  • Adım #1: Kartları karıştırın ve her oyuncuya 7 kart dağıtın.
  • Adım #2: Kalan UNO kartlarını masaya bırakın.
  • Adım #3: Kart destesinin en üstündeki kartı açın.
  • Adım #4: Oyuna başlamak için ortadakine uygun bir kart atın.
  • Adım #5: Uygun kart yoksa ortadaki desteden bir kart seçin.
  • Adım #6: Özel kartları kullanın.
  • Adım #7: Elinde tek kart kalan oyuncu UNO diye bağırır.
  • Adım #8: Bir oyuncunun tüm kartları bitene kadar devam edilir.
  • Adım #9: Puanlar toplanır ve en yüksek puan alan kazanır.

Adım #1: Kartları karıştırın ve her oyuncuya 7 kart dağıtın:

Tüm kart oyunlarında olduğu üzere UNO oyununda da kartların karıştırılması son derece değerlidir. Kartlar düzgünce karıştırıldıktan sonra dağıtıcı tarafından her oyuncu 7 adet UNO kartı kapalı olarak dağıtılır.

Adım #2: Kalan UNO kartlarını masaya bırakın:

Her oyuncuya 7 kart dağıtıldıktan sonra 108 kartlık desteden geriye kalan kartlar kapalı bir halde masanın herkesin ulaşabileceği ve görebileceği noktasına bırakılır.

Adım #3: Kart destesinin en üstündeki kartı açın:

Ortaya bırakılan UNO destesinin en üstündeki kart açılır ve herkesin görebileceği biçimde destenin üstüne açık bir halde bırakılır.

Adım #4: Oyuna başlamak için ortadakine uygun bir kart atın:

Dağıtıcının solundaki oyuncu birinci hamleyi yapar ve sıra bu formda ilerler. Sırası gelen oyuncu, ortadaki karta sayı ya da renk olarak uygun bir kart atar. Örneğin ortada yeşil 8 varsa sırası gelen oyuncunun 8 sayısına sahip ya da yeşil renkte bir kart atması gerekir.

Adım #5: Uygun kart yoksa ortadaki desteden bir kart seçin:

Sırası gelen oyucunun ortadakine uygun bir kart atması beklenir. Oyuncunun elinde uygun bir kart yoksa ortadaki kapalı desteden bir kart çeker. Çektiği kart, ortadaki karta uygunsa çabucak oynayabilir. Değilse kartı kendi destesine ekler ve sıra devam eder.

Adım #6: Özel kartları kullanın:

UNO oyununda standart kartlar dışında bir de özel kartlar vardır. Wild kartı olan oyuncu, sonraki oyunun başlangıç rengini seçer. Beraberlik kartı olan oyuncunun yanındaki oyuncu 2 kart çeker. Zıt kartı, oyunun istikametini değiştirir. Farklı UNO tiplerinde, farklı kartlar ve özellikleri vardır.

Adım #7: Elinde tek kart kalan oyuncu UNO diye bağırır:

Oyun bu halde devam ederken elinde tek bir kart kalan oyuncunun UNO diye bağırması gerekir. Eğer oyuncu UNO öteki bağırmazsa ceza verilerek 2 kart çekmesi sağlanabilir. Lakin bu durum oyuncuların kendi kararına bırakılmıştır.

Adım #8: Bir oyuncunun tüm kartları bitene kadar devam edilir:

UNO oyununun bir elinin tamamlanması için oyunculardan birinin elindeki tüm kartların bitmesi gerekir. Bir oyuncunun elindeki kartlar bitene kadar oyun devam eder.

Adım #9: Puanlar toplanır ve en yüksek puan alan kazanır:

Oyunculardan birinin elindeki kartlar bitince ve el tamamlanınca herkesin kartları sayılır. Her kart, üzerindeki sayı kadar puan eder. UNO cinsine bağlı olarak her özel kartın kendine özel bir puanı vardır. Bu puanı, oyun kutusundan çıkan bilgilendirme metninden öğrenebilirsiniz. Toplamda 500 ya da 100 puan oyuncu kazanır.

Popüler masa oyunlarından biri olan UNO nedir, UNO nasıl oynanır gibi merak edilen soruları yanıtladık ve bu eğlenceli kart oyununun birtakım kurallarından bahsettik. Oyunun genel oynanışı bu formda olsa da özel kartları ve özel kuralları öğrenmek için kesinlikle oyun kutusundan çıkan bilgilendirme metnini okumalısınız.