Keko Eşofmanı Gibi Parlayan Bu Kediler Gerçek: Üstelik İnsanlığa Umut Verecek Bir Sebebi Var!

Görüntülerdeki kediler, hakikaten de fosforlu yeşil Faber Castell üzere parlıyordu. Beşerler bunu yalnızca hal için yapmış olabilir miydi nitekim de? 

Onların genleriyle oynayarak dünyaya getirdikleri cins hayvanları düşününce pek de imkânsız görünmüyor ancak floresanlı kedilerin olayı, kırk yıl düşünseniz aklına gelmeyecek bir sebepten kaynaklı!

İlk olarak “kedi AIDS’ine” bakmakta yarar var.

Kedilerde görülebilen FIV virüsü, yalnızca onlara mahsustur. Bağışıklık sistemini tehdit olarak görüp taarruz yoluyla zayıflattığı için HIV’e çok benzeridir. Bu nedenle “kedi AIDS’i” de denir.

Kedilerin yalnızca %2,5 ila %4,4’üne bulaşabildiği için bir FIP virüsü kadar yaygın değil. Çoklukla kendi bölgelerini savunan erkekler tarafından bulaşır. “İyi de tüm bunların fosforlu kedilerle ne ilgisi var?” diye düşünüyor olabilirsiniz. Çabucak bağlıyoruz.

Floresan tesirini yaratan şey, denizanalarında da olan bir gen.

GFP isimli, yeşil floresan proteini de denen gen, AIDS’e direnç sağlayabilen bir proteini üretme yeteneğine sahip. Denizanalarında bulunan GFP, ışıkta bakıldığında floresan üzere parlayarak mikroskop altında bu hücreleri tespit etmeyi kolaylaştırıyor.

Kedilerde, primatların tersine, FIV hastalığına karşı antiviral görevindeki TRIM5α geni bulunmuyor. Bu yüzden virüsle gayret için kaynağı rhesus makağı (Hint şebeği) isimli bir maymun cinsinden gen ekleniyor.

Hamile kedilere gen transferi yaparak FIV hastalığının önüne geçilip geçilemeyeceğine bakıldı.

Japonya ve ABD’den takımlar tarafından yürütülen araştırmada da GFP geni, kedilerin yumurtalarına eklenerek yeni doğacak yavruların bu genle dünyaya gelmesi amaçlandı.

Sonuçlar sahiden umut vericiydi. Genin aktarıldığı gebe kedilerden dünyaya gelen yavruların bir kısmı, virüse sahip olmadan yaşama tutunabilmişti ve bedenlerinin her yerinde hastalığa karşı direnç gösteren protein üretilmişti.

İnsanlar için de bir umut olabilir.

Kısacası kediler, aktarılan GFP geni sayesinde ışıl ışıl parlıyordu. İnsanlardaki AIDS ile tıpkı mantıkla çalışan FIV konusundaki bu çalışmaların muvaffakiyet sağlaması, insanları virüsten korumak için için yürütülmekte olan çalışmalar için de yol kat edilebileceği ihtimalini artırıyor.

Kaynaklar: Royal Society Publising, Understanding Animal Research, Vet Amerikan, Teyit.org