Efsaneler Efsanesi Samsung Galaxy S3 ve Galaxy Note2’ye Android 14 Geldi (Ama Samsung’un da Haberi Yok)

Belli bir yaşın üstündeki takipçilerimiz, Samsung Galaxy S3 ve Galaxy Note2 modellerinin piyasaya sürüldükleri periyotta belediye dağıtmışçasına ne kadar yaygın olduklarını hatırlayacaklardır. O denli ki Galaxy S3, dünya çapında toplamda 70 milyondan fazla satılırken Galaxy Note2 de satışa sunulduğu birinci 100 günde 20 milyon satış adedini geçmişti.

Kendinizi yaşlı hissetmenizi istemeyiz lakin bu iki efsane telefon günümüzden 12 yıl evvel, 2012 yılında piyasaya sürülmüştü. Üretimleri yıllar yıllar evvel sona erdi ve Samsung, Android 4.4 KitKat sürümüyle son sefer güncelleyerek iki aygıtı mukadderatına terk etmişti. Fakat artık, Galaxy S3 ve Galaxy Note2’yi Android 14’e yükseltmenin bir yolu var.

Unutulmaz Samsung modellerine Android 14 geldi

Bir geliştirici, Android 14 tabanlı Lineage OS 21 ile Galaxy S3 ve Galaxy Note2’ye en yeni Android arayüzünü ve özelliklerini getiren bir custom ROM yayınladı. Kelam konusu ROM, tüm modellerde çalışmıyor fakat tekrar de çekmecesinde antika olarak Galaxy S3 ya da Galaxy Note2 bulunduran bir takipçimiz varsa, buraya tıklayarak deneyebilir.

Tahmin edebileceğiniz üzere kelam konusu yazılım, Samsung tarafından sunulan resmi bir güncelleme olmadığından pek çok yanılgı ile müsabakanız mümkün. Kaldı ki 12 yaşında bir telefona Android 14 yüklediğinizde alacağınız performans zati soru işareti. Ayrıyeten custom ROM’u yüklemeniz halinde aygıta bulaşabilecek muhtemel ziyanlı yazılımlar için de rastgele bir sorumluluğumuz olmadığını belirtelim.

Android 14 ile çalışan Samsung Galaxy S3’ün arayüzü şu halde:

YouTube video