Kripto Para Yasasıyla İlgili Yeni Detaylar Ortaya Çıktı

Türkiye’de bir müddettir konuştuğumuz sıkıntıların başında kripto paralara yönelik düzenleme geliyor. Şu ana dek mevzuyla ilgili pek çok söylenti ve açıklama yapılsa da net bir gelişme yaşanmadı. Fakat NTV’den Özgür Akbaş, düzenlemeyle ilgili birtakım bilgilere ulaşmış durumda. Edinilen bilgilere nazaran yasa tasarısı artık hazır sayılır ve meclis gündemine taşınmak üzere.

Edinilen bilgilere baktığımızda, yasanın Türkiye’deki kripto para yatırımcılarının işine geleceğini görüyoruz. Toplamda 10-12 husustan oluşması beklenen düzenleme, daha çok yatırımcıyı müdafaaya yönelik olacak. Üstelik bu noktada hoş bir sav da var. Özgür Akbaş’a nazaran küçük yatırımcıdan vergi alınmayacak.

Kripto para yasası vergi getirecek lakin…

Edinilen bilgilere nazaran yasa tasarındaki unsurlardan bir tanesi vergilendirme ile ilgili olacak. Bu bağlamda, ferdî yatırımcıdan vergi alınmaması mümkünlüğünün ağır bastığı söz ediliyor. Yani vatandaş, kripto para yararının bir kısmını vergi olarak ödemek zorunda olmayacak.

Kripto para borsaları, en az 1 milyar TL gibi sermayeler ile Türkiye’de hizmet verecek. Lakin bu noktada net bir sayı oluşmadığından bahseden kaynaklar, piyasa şartlarının gözden geçirileceğini tabir ediyorlar. Bu sayede Türkiye’deki kripto para yatırımcıları, merdiven altı borsalardan korunmuş olacaklar. Öte yandan, Türkiye’de hizmet veren borsaların Türkiye’de yerleşik bir sistem kurması ve tıpkı diğer finans kuruluşları üzere çalışması gerekecek. Yani bu şirketler şeffaf açıklamalar yapacak, hesap verecek ve denetlenecekler. Ayrıyeten borsaların kripto varlıkları nasıl saklayacağı konusunda da bir düzenleme olacak.