Sigaranın İçicinin Torunlarına Bile Zarar Verdiği Keşfedildi

Sigaranın insan sıhhatine olan ziyanı esasen yıllar evvel kanıtlanmış olan bir durum. Fakat yapılan yeni araştırmalar, sigara kullanımı ile ilgili çok dikkat çeken bir ayrıntısı açığa çıkardı. İngiltere’de hizmet veren Bristol Üniversitesi bünyesindeki bir küme bilim insanı, yaptığı araştırmalar sonucunda sigara kullanımının sırf bireyin kendisini değil, çocuklarını vehatta torunlarını bile etkileyebileceğini ortaya çıkardı. Gelin bu enteresan çalışmaya daima birlikte bakalım.

Epidemiyolojist olarak vazife yapan Jean Golding, beraberindeki bir küme bilim insanı ile birtakım bilgiler toplamıştı. 2014 yılında yapılan o çalışma, “90’ların Çocukları” isimli diğer bir araştırma üzerinden gerçekleştirilmişti. 2014’te yapılan incelemeler, ergenlikten evvel sigara içmeye başlayan bir erkeğin çocuğunun, bel etrafı ölçüsünün ortalamanın üzerinde olduğunu ortaya çıkarmıştı. Üstelik bu çocuğun beden kitle endeksi de olması gerekenin üzerindeydi. Uzmanlar bu durumu, ergenlikten evvel sigara içmeye başlayan bir erkeğin çocuğuna bıraktığı genetik miras olarak yorumlamışlardı. Artık yapılan araştırma, bilim insanlarını çok daha değişik bir sonuca ulaştırdı.

Sigaranın tesiri, torunlarda bile görülebiliyor

Yine 90’ların Çocukları isimli araştırma üzerinden hareket eden bilim insanları, bu defa ergenliğinden evvel sigara içen dedelerin, torunlarına da genetik miras bırakmış olabileceğini tespit ettiler. Yapılan incelemelere nazaran ergenlikten evvel sigara içen bir erkeğin 17 ya da 24 yaşındaki torunu, yaşıtlarına nazaran daha yağlı oluyor. Uzmanlar bu durumun, sigaranın gizemli bir tesirinden kaynaklanabileceğini düşünüyor.

Uzmanlar, ellerindeki dataların çok kısıtlı olduğunu, bu yüzden de araştırmanın kesin sonuç içermediğini belirtiyorlar. Lakin birinci bulguların bile değerli olduğundan bahseden bilim insanları, araştırmanın kapsamını genişletmeye karar vermiş durumdalar. Bu bağlamda; farklı çalışmalarla da tezlerini kanıtlamaya çalışacak olan bilim insanları, sigaranın sahiden sonraki jenerasyonlarda obeziteye neden olup olmadığını anlamaya çalışacaklar.