LoL’de Vladimir CT, Yetenekleri, Güçlü ve Zayıf Özellikleri

Üst koridorun kan emici karakter olan Vladimir, sözün tam tabiriyle koridorda kanınızı emiyor. Epeyce kendine has bir oynanış tarzına sahip olan Vladimir, teknik olarak büyücü rolünde olmasına karşın, epey agresif ve bir o kadar da ön safhalarda oynayan bir karakter.

Pasifi sayesinde yetenek gücünden ek can, ek candan ise yetenek gücü elde edebiliyor. Bu da karakter büyücü rolünü üstleniyor olmasına karşın biraz daha tank varimsi bir pozisyonda yer almasına imkan sağlıyor. Gelin Vladimir CT’lerini yakından inceleyip, yetenekleri ile güçlü ve zayıf özelliklerine bakalım.

Vladimir CT’leri: Vladimir’e karşı güçlü olan karakterler

 • Pantheon
 • Yorick
 • Trundle
 • Urgot
 • Jayce

Vladimir, hakikaten güçlü bir karakter olsa da, bu gücünü oyunun erken safhalarında pek yansıtamıyor. Bu yüzden erken safhada baskın oynayabilen karakterler, Vladimir’e koridorda üstünlük sağlayabiliyor. Bu üstünlük çok uzun sürmüyor olsa da başlangıç konusunda baş başa girmemekte yarar var.

Kızıl Mevt Vladimir’in tüm yetenekleri:

 • Pasif / Kızıl Akit: Her 30 ek Can, Vladimir’e 1 Yetenek Gücü ve her 1 Yetenek Gücü, Vladimir’e 1,6 Ek Can verir (kendi sağladığı avantaj birikmez)
 • Q / Kan Nakli: Vladimir amacından can çeker. Vladimir’in kaynağı dolduğunda, Kan Nakli kısa müddetliğine büyük oranda hasar ve düzgünleştirme artışı sağlar.
 • W / Kızıl Havuz: Vladimir bir kan havuzuna dalarak 2 saniyeliğine gaye alınamaz hale gelir. Ayrıyeten, Vladimir havuzun üstünde duran rakipleri yavaşlatır ve onlardan can sömürür.
 • E / Kan Yağmuru: Vladimir kendi canını feda ederek kan depolamaya başlar ve depolanan kan, hür bırakıldığı vakit etrafındaki alana hasar verir; fakat rakipler tarafından engeellenebilir.
 • R / Kan Vebası: Vladimir belirli bir bölgeye bulaşıcı bir hastalık yayar. Etkilenen rakipler, tesir mühleti boyunca artacak formda hasar alır. Kan Vebası, birkaç saniye sonra tesiri altındaki rakiplere büyü hasarı verir ve Vladimir’i hasar alan şampiyon başına güzelleştirir.

Ölümsüz Vampir Vladimir’in güçlü ve zayıf özellikleri:

Vladimir’in güçlü özellikleri:

 • Koridor safhasında mana ezası yaşamaması
 • Yetenekleri ile çok rahat canını doldurabildiği için rakiple olan savaşından ziyanlı çıksa bile geri dönüş yapabilmesi
 • W yeteneğinin gerçek kullanımı kritik konumlardan kurtulabilmesine imkan sağlıyor

Vladimir, hayatta kalma konusunda epeyce başarılı olan bir karakter. Manasının olmaması koridor safhasında çok rahat olmasına imkan sağlarken Q yeteneği aracılığıyla canını çok süratli bir formda yenilemesi, koridor safhasında kaybettiği savaşlarda bile geri dönüş yapabilmesine imkan sağlıyor. Bunun yanı sıra W yeteneği en kritik konumlardan kurtulabileceği imdat alımlı misyonunu görebiliyor.

Vladimir’in zayıf özellikleri:

 • Erken safhada hasarının zayıf olması
 • Koridor ittirme konusunda bir müddet meşakkatler yaşaması
 • Erken safhada rakibin can çalmayı azaltacak çeşitte eşyalar çıkması koridor safhasını çok zorlaştırabiliyor

Vladimir, oyunun erken safhalarında güçsüz olan bir karakter. Bu durum çok uzun sürmese de erken safhada yapılan savaşlardan avantajlı konumda çıkması sıkıntı olabiliyor. Bu durum koridor safhasında minyonları ile savaşırken de varlığını aşikâr ediyor. Bunun yanı sıra rakibin erken safhada can çalmayı azaltacak eşyalar alması koridor safhasını daha da zorlaştırabiliyor.

LoL’de Vladimir nasıl oynanır?

 • Vladimir erken safhada güçsüz bir karakter olduğu için dikkatli oynamanız gerekiyor. Ama tıpkı vakitte yetenekleriniz ile kaybettiğiniz canı geri kazanabileceğiniz için yanılgı hisseniz daha yüksek oluyor
 • W yeteneğiniz bilhassa spesifik gaye alınması gereken yetenekleri savuşturmada epeyce işinize yarayacaktır
 • Özellikle 6. düzey olduktan sonra savaşı ulti yeteneğiniz ile başlatmanızda yarar var. Ulti yeteneğinizi isabet ettirdiğiniz rakipleriniz ultinizin müddeti zarfında yeteneklerinizden daha çok hasar alacaktır

Vladimir erken safhalarda gücünü muhakkak edemeyen bir karakter. Bu yüzden çoklukla defansif oyunlar daha tesirli olabiliyor. Bunun yanı sıra bu hiç savaşmayın demek de değil. Yetenekleriniz ile canınızı rahat bir biçimde doldurma bahtına sahip olduğunuz için savaşları geri çevirme bahtınız olacaktır. W yeteneğiniz faal olduğu mühlet boyunca maksat alınamaz durumda olacağınız için, sizi spesifik olarak hedeflemesi gereken yeteneklere karşı kullanmak oldukçu tesirli olacaktır. Bunun yanı sıra 6. düzeye ulaştıktan sonra savaşları ulti yeteneğiniz ile başlatmaya itina gösterin. Ulti yetenğinizin faal olduğu düşmanlar bu mühlet zarfınca daha çok hasar alacaktır.

Vladimir’e karşı nasıl oynanır, Vladimir nasıl yenilir?

 • Vladimir erken safhalarda baskın olma konusunda başarılı değil. Bunu koz olarak kullanma talihiniz olsa da kendi canını rahat bir biçimde yenileyeceğini unutmayın
 • Erken safhada Vladimir’in can çalmasını azaltmaya yönelik eşyalar bitirmek koridor safhasında rakibinize karşı üstünlük sağlama konusunda yardımcı olacaktır
 • Vladimir bilhassa 6. düzey olduktan sonra savaşlarda çok daha güçlü hale geliyor. Ulti yeteneği ne kadar çok şahsa isabet ederse o kadar tesirli olacağı için toplu dolaşmamakta yarar var

Vladimir baksın olma konusunda bilhassa erken safhada sorun yaşayan bir karakter. Bu durum avantaj olarak görünse de karakter hem manaya sahip değil hem de kendi canını süratli bir formda yenileyebiliyor. Bu iki faktör Vladimir’in dikkatli oynadığı sürece koridorda uzun bir müddet kalmasını sağlıyor. Bu yüzden savaşırken bunu göz önünde bulundurmanızda yarar var. Vladimir’e karşı yapılan savaşlarda üstün gelmenin en temel yollarından biri, can çalmasının önüne geçebilecek bir eşya almak olacaktır. Bunun yanı sıra bilhassa 6 düzeyden sonra savaşırken grup arkadaşlarınızla çok iç içe durmamanızda yarar var. Zira Vladimir’in ulti yeteneği ne kadar çok kişiyi etkilerse kendisine yapacağı geri dönüş o kadar güçlü olur.