Metaverse’te İlk Kez Kredi Kartıyla Alışveriş Yapıldı

Her geçen gün metaverse yatırımlarının daha da büyüdüğünü ve bu hususa daha fazla insanın ilgi duymaya başladığını söylememiz yanlış olmaz. Bu biçim yatırımların ‘saçma’ olup olmadığı tartışmaları sürse de Türkiye ve tüm dünyadan yeni metaverse adımları görmeye devam ediyoruz ve her gün yeni bir birinci ile karşılaşıyoruz.

Daha evvel metaverse’te insanların evlendiğini, ‘dijital hac’ kavramı üzere değişik olayların ortaya çıktığını paylaşmıştık. Artık de metaverse’te yeni bir gelişme yaşandı. En fazla sanal arsa satılan ülkelerden biri olan Türkiye’de bahis hakkında dünyada bir birinci gerçekleştirildi.

İlk defa gerçek ödeme usulleriyle alım satım gerçekleştirildi

196 ülkeye hizmet veren Alman giysi şirketi DePauli AG, gelen haberlere nazaran bir müddet evvel İzmir’de DePauli Systems isimli bir şirket kurdu. Bunun akabinde da e-ticaret alanında hizmet veren firma, metaverse’e yönelik bir adım atma kararı vererek QS-PAY Payment isimli ödeme tekniğini; müşterilerine sanal cihanda dolaşabilme, iş toplantısı yapabilme, özel ve ticari emelli eğitim verebilme, gerçek dünyada yer alan eserlerin dijital olarak incelenme imkânını sağlayan QS-Metaworlds isimli sanal dünyaya entegre etti.

Bunun akabinde da dünyada birinci kere gerçek ödeme metodu ile metaverse üzerinden alım satım gerçekleştirildi. QS-Metaworlds kullanıcılarının metaverse üzerinden toplantı yaptığı, bir eseri arayıp buldukları ve bu eseri kredi kartlarıyla satın aldıkları tabir edildi. Ayrıyeten eserin sonraki gün gerçek dünyada müşterilere teslim edildiği ve bunun dünyada birinci defa Türkiye’de gerçekleştirilmiş olmasının epeyce ilgi gördüğü de gelen haberler ortasında yer aldı.

Açıklamalara nazaran proje sayesinde beşerler, metaverse’ten ayrılmadan gerçek ödeme prosedürleri ile ticaret yapabiliyor. Ferdî güvenliği artırmak için çıkarılan Private Dijital Safe (Özel Sanal Kasa) özelliğinin de kullanıcıların bilgilerini sanal dünyalarda kullanabilmesine ve bu bilgileri istedikleri durumlarda paylaşabilmesine imkan sağladığı belirtiliyor. Ayrıyeten gelen açıklamalarda QS-PAY Payment ödeme sisteminin öbür metaverse platformlarına uyumlu olabileceği ve e-ticaret alanında değerli gelişmelere yol açabileceği de yer alıyor.