Maske Üstüne Külotlu Çorabın Daha Fazla Koruduğu Keşfedildi

COVID-19 salgını nedeniyle maskeler artık bir modülümüz haline gelse de günümüzde hala bir maskenin ne kadar korunaklı olabileceğine dair tartışmalar sürüyor. Hatta internette maskelerin ‘verimliliğini artıran’ çeşitli yöntemler bile paylaşılıyor. Bu prosedürlerin kimilerindeyse maske, hızınıza büsbütün bantlanıyor ya da yapıştırılıyor.

Geçtiğimiz günlerde yayımlanan bir çalışmaysa pek çok kişinin düşünmeyeceği şeyi sahiden de yaptı: İnternette dolaşan tanınan maske ‘hacklerini’, yani hilelerini deneyip, maskenin aktifliğinin nitekim ne oranda artırdığı ölçüldü. Cambridge Üniversitesi tarafından yapılan bu çalışma, hayli farklı bir sonucu da ortaya koydu.

Külotlu çorap, en tesirli ‘yöntem’ çıktı

Bilim insanları, KN95 ve cerrahi maskeler üzerinde yaptıkları denemelerde bantlama, ipi bağlama, lastik bant kullanımı, boşlukların çeşitli materyallerle kapatılması, külotlu çorap (bir de beyaz ve siyah diye ayrılmış) ve ‘mumya’ olarak tabir edilen, kişinin maske ve yüzünü sarmalayan bir bezle maskeyi kullanması üzere usullere yer verdi. Bu usuller ortasından en efektif olan ise ne gariptir ki külotlu çorap çıktı..

Üstelik külotlu çorapla maske takmanın efektifliği hafife alınacak tipten de değildi. Paylaşılan sonuçlara nazaran maskeyi görseldeki üzere külotlu çorapla kullanmanın viral parçacıkların ölçüsünü normal bir halde maske takmaya nazaran 7 kat azaltabildiği açıklandı. Araştırmaya katılan ve külotlu çorapla maske giyen gönüllülerse verdikleri geri bildirimde karşısındaki şahıslarla konuşmakta sorun yaşadıklarını ve yüksek düzeyde rahatsızlık hissettiklerini belirtti.

Öte yandan araştırma, öbür hileler hakkında da birtakım bilgiler sundu. Buna nazaran paket lastiğiyle maske takmak, kişinin kulak ve yüzüne baskı yapıyordu ve kimi bireylerde kulağa kan gidişini sınırlıyordu. Maskeyi yüze bantlamaksa rahatlık konusundan bir kasvet çıkarmıyordu. Lakin bu bantı sökmek işin can alıcı kısmıydı.