Avrupa’dan Meta’nın ‘Facebook ve Instagram’ Tehdidine Yanıt

Facebook ve Instagram’ın çatı şirketi Meta, geçtiğimiz gün ABD Menkul Değerler ve Borsa Komisyonu’na sunduğu raporda dünyada gündem oluşturan tabirlere yer verdi. Şirket, Avrupa Birliği’nde geçerli olan ve Avrupalı vatandaşların bilgilerini muhafazayı hedefleyen Schrems II kararına ait şikâyetlerini lisana getirdi ve yeni bir düzenleme olmazsa Avrupa Birliği’nden çekilebileceğine işaret etti.

Şirketin AB’den çekiliriz tehdidine yanıtsa hiç gecikmeden bugün geldi. Avrupa Birliği’ne yönelik yapılan tehdit hakkında konuşan iki yetkili, bu tehditten hiç de etkilenmediklerini, hatta Meta’nın Instagram’ı ve Facebook’u Avrupa’dan çekmesinin iyi bile olabileceğini belirten açıklamalarda bulundu.

“Dijital devler, Avrupa kıtasının egemenliğini anlamalı”

Almanya Ekonomi Bakanı Robert Habeck ve Fransa Ekonomi ve Maliye Bakanı Bruno Le Maire, yaptıkları açıklamada Avrupa’nın Facebook ve Instagram olmadan da pek güzel durumda olacağını belirtti. Habeck, hacklendikten sonra 4 yıl boyunca Twitter ve Facebook kullanmadan yaşadığını, bu süreç boyunca hayatının harika geçtiğini tabir etti.

Le Maire ise “Facebook olmadan hayatın çok hoş olduğunu ve Facebook olmadan çok uygun yaşayacağımızı söyleyebilirim. Dijital devler, Avrupa kıtasının direneceğini ve egemenliğini onaylayacağını anlamalı. sözlerini kullandı. Öte yandan husus hakkında bir Meta sözcüsünden de yeni açıklama geldi.

Meta sözcüsü, CNBC’ye verdiği demeçte şirketin şu anda Avrupa pazarından çıkmak üzere bir isteğinin ya da planının olmadığını söyledi. Ayrıyeten Meta’nın misal bilgi saklılığı tartışmalarını daha evvelki raporlarda da lisana getirdiğini ekledi. Ancak sözcü, Meta’nın ve başka tüm ABD’li şirketlerin AB ve ABD ortasındaki data transferine bağlı olduğunu vurguladı. Meta, raporda bu vurguyu bilgi transferinin engellenmesi durumunda işlerin, finansal durumunun ve operasyonlarının kötü etkileneceğini söyleyerek vermişti.