‘Maskeler İşe Yaramıyor’ Diyen YouTuber Askıya Alındı

2020 yılından bu yana dünyayı tesiri altına alan salgınla birlikte uğraş edilmesi gereken öteki bahisler da ortaya çıktı. Tabipler ve bilim insanları, Covid-19 salgınının önüne geçmek için çalışmalarına sürat kesmeden devam ederken aşı karşıları ve kamuoyuna yanlış bilgi yayan ünlü figürler de salgınla çabayı zorlaştırıyor. O denli ki, toplumsal medya platformları da bu mevzuda daha kesin adımlar atıyor.

Takipçilerimizin hatırlayacağı üzere geçtiğimiz haftalarda aşı aykırısı ABD’li bir siyasetçi, Twitter üzerinden yaptığı ‘yanlış bilgilendiren’ paylaşımlar nedeniyle hesabının kapatılmasına sebep olmuştu. Dün de yeniden sağcı bir politik yorumcu olan Dan Bongino’nun 1 milyona yakın abonesi olan YouTube kanalı tıpkı sebepten ötürü askıya alındı.

YouTube’a çok sert sözlerle reaksiyon gösterdi:

Muhafazakar medya platformlarında epeyce ünlü bir figür olan Bongino, paylaştığı bir görüntüde ‘maskelerin işe yaramaz’ olduğunu söyleyerek salgının önüne geçmediklerini tabir etmişti. YouTube, platformun Covid kuralları çerçevesinde Bongino’nun kamuoyunu yanlış bilgilendirdiğini belirterek kanalını askıya alma kararı aldı. Bongino’nun reaksiyonu ise epeyce sert oldu.

Dan Bongino’nun Twitter hesabı Bongino Report, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımla rastgele bir pişmanlık duymadıklarını çok açık sözlerle tabir etti. Kanalının askıya alınmasının akabinde Bongino’nun YouTube’a gönderdiği e-posta da atılan tweet ile paylaşıldı.

Kendisi, platforma olan reaksiyonunu şu sözlerle ifade etti:

“Sevgili Coco,

Tanıştığımıza şad odum. YouTube’un kanalımı askıya aldığına dair bana gönderdiğin e-postayı aldım. Şaşırdığımı söylesem palavra olur. Sizin de içinde çalıştığınız baskıcı, özgür tabir aykırısı, düzmeceyle dolu bir bataklık olan platformun bizi susturmasını her an bekliyorduk. Fakat kanalımda da birçok kere söylediğim üzere ben bu anın gelmesini bekliyordum.

Neyse ki ben, özgür söze hürmet duyan Rumble isimli görüntü platformun yatırımcılarından biriyim. Aslına bakarsanız, Rumble’da sizin dandik platformunuzdan iki kat daha fazla takipçiye sahibim. O yüzden size teklifim şu biçimde olacak ve HİÇBİR formda pazarlık kabul etmiyorum. ‘Askıya alma’ süreci bittikten çabucak sonra maskelerin neden salgının önüne geçmede hiçbir işe yaramadığına dair içerikler yayınlayacağım. Sıkıyorsa bir şey yapmaya kalkın.

Saygılarımla, kıçımı öpün. “

Sizin bu mevzu hakkındaki kanılarınız neler? YouTube ve Twitter üzere platformlar bu yaptırımlarında haklılar mı? Niyetlerinizi yorumlar kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.