Türkiye’deki Vatandaşların Araç Almak İçin Maddi Gücü Yok

2021 yılında Türkiye’de otomotiv bölümü, ekonomik krizden en çok etkilenen bölümlerden biri oldu. 2021 ile 2020 yıllarındaki araba satışları karşılaştırıldığında önemli oranda azalmalar olduğu görüldü. Avrupa İstatistik Ofisi (Eurostat) dataları, Türkiye’deki vatandaşların neredeyse yarısının otomobil sahibi olmak için yeterli maddi güce sahip olmadığını gösterdi.

Geçtiğimiz yılda fiyat artışları ve düşük satış oranlarının akabinde bu yıl otomotiv bölümü, düşük baz tesiriyle büyümeye başlamıştı. Fakat global tedarik zincirindeki aksamalar ve yeni yıl ile taşıt kredi faizlerinde görülen artış, araç satışlarının yavaşlamasına neden oldu. Vatandaşların alım gücü her geçen gün daha da düşmeye devam ediyor.

Türkiye’deki vatandaşların araba sahibi olmak için kâfi maddi gücü yok

2021 yılı araba satışları, 2020 yılına nazaran karşılaştırıldığında yüzde 7,9 oranında azalma olduğu görüldü. Yalnızca aralık ayındaki araç satışları karşılaştırıldığında ise Aralık 2021’in araç satış oranlarının Aralık 2020’ye nazaran yüzde 46 oranında düştüğü görüldü. Araba pazarındaki bu önemli daralmanın son 10 yıldaki ortalaması dikkate alındığında ise 2021’deki araba ve hafif ticari araç pazarının, 10 yıllık aralık ayı ortalama satışlarına nazaran yüzde 49,3 oranında azaldığı ortaya çıktı.

Eurostat’ın ömür şartları tespitine yönelik yürüttüğü çalışma datalarından elde edilen bilgiler, Türkiye nüfusunun yüzde 34,8’inin araba sahibi olmak için kâfi maddi gücü bulunmadığını ortaya çıkardı. Avrupa Birliği’ne bağlı ülkeler ortasındaki en düşük alım gücüne sahip Romanya’da ise bu oran yüzde 23,5’ti. Araç sahibi olmak için kâfi maddi güce sahip AB ülkeleri ortasında birinci sırada yer alan ülkeler ise yüzde 1,7 oranla Kıbrıs, yüzde 2,4 oranla Malta ve yüzde 2,6 oranla Slovenya olduğu belirtildi.

Türkiye’deki araba sayılarının Avrupa ile karşılaştırılması sonucunda ise Türkiye bin şahsa düşen binek araç sayısının en düşük olduğu ülke seçildi. Bu durum kimi ülkelerde şahsî bir tercih olabilirken, Türkiye’de maddi yetersizlikten kaynaklanan bir zorunluluk olarak kayda geçti.