McDonalds’tan Metaverse Hamlesi: Sanal Restoranlar Açılacak

Birçok farklı alandan dev şirket, internetin geleceği olarak görülen metaverse’e yatırımlarını artırıyor. Bugün metaverse’te gerçek ödeme sistemleri ile birinci ticaretin gerçekleştiğini paylaşmıştık. Daha evvel de dev müzik şirketi Warner Music’in metaverse için The Sandbox ile paydaşlık kurduğunu ve spor eşyaları üreticisi Nike’ın metaverse’e yöneleceğini sizlere aktarmıştık. Bunlar dışında da daha birçok dev firma, bu teknolojiye astronomik yatırımlar yapmaya başlamıştı.

Yani anlayacağınız; oyundan müziğe her bölümden kişi ve kuruluşlar metaverse’e yönelmiş durumda. Artık de yemek kesiminden bu hususa bir adım geldi. Gelen haberlerde, günde 69 milyon müşteriye hizmet veren ve dünyanın en büyük fast-food restoran zinciri olarak nitelendirilen McDonald’s’ın metaverse’te sanal restoranlar için düğmeye bastığı tabir edildi.

Metaverse’ten meskene sipariş

Business Insider’ın haberine nazaran dev restoran zinciri McDonald’s, metaverse platformlarında sanal restoranlar oluşturmak için 4 Şubat günü ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’ne ticari marka müracaatında bulundu. Dev şirketin McDonald’s restoranları ve McCafe açmak için 10 adet müracaatta bulunduğu, konuta sipariş ve sanal yiyecek içecek hizmetlerini müşterilerine sunmayı planladığı da açıklamalar ortasında yer aldı.

Daha da ayrıntı verecek olursak; yapılan müracaatların bir kısmı, NFT’lerin de yer aldığı sanal yiyecek ve içecek eserleri satmak için, başkaları ise metaverse’te yer alan insanların gerçek hayattaki evlerine teslimat yapabilen bir sanal restoran için yapıldı. Ayrıyeten, McDonald’s ve McCafe markaları altında sanal konserler üzere aktifliklerin de dev şirketin metaverse amaçlarının ortasında olduğu gelen haberler ortasında yer aldı.

Ünlü ticari marka avukatı Josh Gerben de şirketin bu atılımı ile ilgili Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, “Metaverse’te takılırken karnınız acıkıyor. Bu sanal restoranlar sayesinde kulaklığınızı yahut kullandığınız aletleri çıkarmanıza gerek yok. Metaverse’te bir McDonald’s restoranına gidebilir ve sipariş verebilirsiniz. Kısa bir müddet sonra da yemeğiniz kapınıza gelir” ifadelerini kullanırken önümüzdeki aylarda daha fazla markanın bu biçim müracaatlarda bulunacağını kaydetti.