Neuralink’in Maymunlara İşkence Ettiği İddia Edildi

Dünyanın en varlıklı insanı Elon Musk, 2020 yılında ‘beyin çipi’ projesi Neuralink’in birinci tanıtımını gerçekleştirmişti. Beyne implante edilebilen beyin-bilgisayar arayüzleri geliştiren şirket, 2021 yılı başlarında da bu aygıtın maymunlar üzerindeki deneylerde başarılı olduğunu gösteren bir görüntü paylaşmıştı.

Ancak birçok bilim insanı, bu proje hakkında kaygılı olduklarını lisana getirerek insanların beynine çip yerleştirmenin olumsuz sonuçlar doğurabileceğini, projenin ticari karlar için sömürülebileceğini söz etmişti. Artık de bir hayvan hakları kuruluşu, Musk’ın maymunlar üzerinde denenen projesini hayvanlara ziyan vermekle suçladı.

‘Ölümcül deneyler yapılıyor’

Kâr hedefi gütmeyen bir hayvan hakları savunucusu kümesi olan Sorumlu Tıp Merkezleri Komitesi (PCRM), Elon Musk’ın Neuralink şirketini ve Kaliforniya Üniversitesi’ni Hayvan Refahı Yasası’na alışılmamış hareket ettikleri gerekçesiyle ABD Tarım Bakanlığı’na şikâyet etti. Kuruluş, Neuralink’i maymunlara azap yapılmasını finanse etmekle suçladı.

Futurism’e nazaran PCRM, Kaliforniya Üniversitesi’ni 23 maymun üzerinde ‘ölümcül deneyler’ yapmak ve Neuralink’ten bu deneyler için 1.4 milyon dolar almakla suçladı. Ayrıyeten yapılan şikayette, maymunların kafataslarına vidaların yerleştirilmeye çalışıldığı, deneylerde onaylanmayan unsurların kullanıldığı ve hayvanlara veterinerlik hizmeti sağlanmadığı sav edildi.

PCRM’den Jeremy Beckham da yaptığı açıklamalarda, “Kaliforniya Üniversitesi’nin kamu tarafından finanse edilen tesislerini bir milyardere devretmiş olması, deneylerin şeffaflık prensiplerinden kaçabileceği ve federal hayvan maddelerini ihlal edebileceği manasına gelmezifadelerini kullanarak deneylerle ilgili reaksiyonlarını lisana getirdi.

Üniversite tarafından yapılan açıklamalarda ise hayvanlara mümkün olan en düzgün halde bakım sağlandığı ve araştırma protokollerinin büsbütün gözden geçirilip onay aldığı tabir edildi. Musk’ın San Francisco merkezli şirketinden ise tezler ile ilgili bir cevap gelmedi.

Neuralink tarafından geçtiğimiz yıl paylaşılan görüntü

YouTube video