Mercedes’in Yeni Elektrikli Otomobili Vision EQXX Tanıtıldı

Elektrikli araçlar güzelce çeşitlenmeye ve dizaynları da ilginçleşmeye devam ediyor. Geçtiğimiz sene duyurulan Mercedes’in elektrikli aracı Vision EQXX, yalnızca duyurulmakla kalmıştı ve markanın takipçileri ve teknoloji hayranları merakta kalmıştı. Sonunda Mercedes Vision EQXX resmen tanıtıldı ve birçok bilgi ettik.

Mercedes Vision EQXX, Tron sinemasından fırlamışçasına bir dizayna sahip. Geleceğin otomobillerinin hepsi bu türlü olacaksa gelecek sahiden çok hoş görünecek üzere görünüyor. Geleceği bir kenara bırakalım ve bu yeni teknoloji mükemmeli Mercedes Vision EQXX’in açıklanan özelliklerine bakalım.

Tasarım:

Dış tasarım:

Mercedes Vision EQXX’in gelecekten gelmiş bir dış tasarımı bulunuyor. Güya Tron sinemasından fırlamışçasına dizayn edilen bu elektrikli spor otomobil 463 santimetre çapında bir boyuta ve 280 santimetre çapında tekerlere sahip ki bu da C klasmanı bir araçtan biraz daha küçük manasına geliyor. Aracın tasarım açısından en ilgi cazip yanı bir kurşun üzere görünmesi ve art farları. Aslında onu bu kadar gelecekten gelmiş üzere gösteren de katiyetle art farları.

İç tasarım:

Arabanın iç tasarımı da en az dış tasarımı kadar geleceğe göz kırpıyor. Aracın içerisinde sürücü tarafından yolcu tarafına kadar uzanan bir dijital ekran bulunuyor. Ekranın 8K çözünürlüğü bulunuyor ve aracın her şeyini buradan denetim edebiliyorsunuz.

Koltukları ise epeyce konforlu vegan deri materyalden (mantarlardan, kaktüslerden ve bambulardan) üretilmiş. Aracın ön tarafında ayrıyeten gerektiğinde açılıp çalışan ısıtma yahut soğutma fanları bulunuyor.

Mercedes Vision EQXX performansı, motorları ve yakıt tüketimi:

Lansmanda tanıtılan bilgilere nazaran EQXX’in elektrikli motoru 150 kilowatt’a muadil 201 beygir gücüne sahip. Bu 201 beygirlik elektrikli motorunu ise kapasitesi şimdi açıklanmayan lakin 100 kilowatt/saat’ten az bir boyuta sahip olan bir batarya destekliyor. Söylenene nazaran bu batarya bir şarjda 1000 kilometre yol yapabiliyor.

Ultra düşük dönme dirençli tekerlekler ise Bridgestone eseri. Tekerlek kapaklarıyla çalışan aerodinamik olarak optimize edilmiş bu tekerler aracın suratını arttırıyor ve elektrik tüketimini de bir epey azaltıyor.

İşte Karşınızda Mercedes Vision EQXX:

Aracın piyasaya sürülme tarihi hakkında ise Mercedes sessiz kaldı. Siz yeni Mercededs Vision EQXX hakkında ne düşünüyorsunuz? Niyetlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı unutmayın.