Mesh Wi-Fi Nedir, Ne İşe Yarar?

Evinize internet bağlattığınız vakit internet servis sağlayıcı şirket gelir, ilişkiyi yapar ve kullanıcıya bir modem verir. Lakin birçok vakit mevcut modem konutun her noktasına ulaşamaz ve kör noktalar bırakır. Bu neden pek çok kullanıcı bir ağ genişletici ya da router kullanır fakat mesh Wi-Fi ağından farklı olarak bu sistemlerin sonları vardır ve konut içinde birden fazla ağ olmasına neden olurlar.

Mesh Wi-Fi kullanıcılarına tek bir ağ üzerinden geniş hudutlara sahip bir internet ağı sunar. Böylelikle rahatsız edici kör noktalarla uğraşmadan ve konutun içinde durmadan ağ değiştirmeden meselesiz bir internet tecrübesi yaşarsınız. Mesh Wi-Fi kullanımının pek çok avantajı olduğu üzere birtakım dezavantajları da vardır. Gelin mesh Wi-Fi nedir, ne işe fayda, avantajları nelerdir gibi merak edilen soruları tüm ayrıntılarıyla inceleyelim.

Mesh Wi-Fi nedir?

Mesh Wi-Fi, kullanmakta olduğunuz internet sağlayıcı ana modemin ulaşamadığı kör noktalarda da internete bağlanmanızı sağlayan bir sistemdir. Mesh Wi-Fi, birden çok katlı meskenlerde ve modem ile öbür odalar ortasında birden fazla duvar olduğu dairelerde kullanılır. Var olan internet ağının hudutlarını genişleterek çok daha keyifli bir internet tecrübesi sunar.

Mesh Wi-Fi ile ağ genişletici ortasındaki fark nedir?

Mesh Wi-Fi hakkındaki ayrıntılara geçmeden evvel ağ genişleticiden ne farkı var onu görelim. Zira bu aygıtın tarifine baktığımız vakit sıradan bir ağ genişletici üzere görünüyor fakat değil. Ağ genişletici, mevcut internet kontağınız üzerinden yeni bir ağ oluşturur ve bu ağı tekrar sonlu bir alan üzerinden kullanıcılara sunar.

Mesh Wi-Fi da var olan internet temasınızı alır lakin bunu yeni bir ağ oluşturarak değil, aynı ağ üzerinden yalnızca hudutlarını genişleterek sunar. Yani modeme yakın olduğunuz vakit modem ağına, ağ genişleticiye yakın olduğunuz vakit onun ağına bağlanmak zorunda kalmazsınız. Mesh Wi-Fi ile tek bir ağınız olur ve o ağa kör nokta olmaksızın bağlanabilirsiniz.

Mesh Wi-Fi ne işe fayda?

Mesh Wi-Fi sayesinde var olan internet sağlayıcı ana modeminizin hudutlarından kurtulmuş olursunuz. Büyük, çok katlı ya da çok duvarlı konutlarda sık sık yaşanan temas problemlerini ortadan kaldırır. Kör noktaları minimuma indirerek konutun neresinde olursanız olun tıpkı modemin yanındaymış üzere güçlü bir internet kontağına kavuşursunuz.

Mesh Wi-Fi sisteminin tahminen de en büyük avantajı, ağ genişleticilerden ve router aygıtlardan farklı olarak sonları genişletilmiş internet temasını tek bir ağ üzerinden sunmasıdır. Yani mesh Wi-Fi sayesinde hangi ağa yakınsanız ona bağlanmak zorunda değilsiniz. Bir kere ana ağınıza bağlanın ve dilediğiniz üzere meskenin içinde dolaşın.

Mesh Wi-Fi nasıl çalışır?

Mesh Wi-Fi, var olan ağınızın sonlarını uzatmaz; papatya zinciri ismi verilen bir sistem ile ilişkiyi düğüm düğüm bir sonraki aygıta iletir. Bir ip düşünün; bu ipi çektikçe uzar fakat güçsüzleşir. Bu ipi uzatmak için bir sonraki ip ile düğüm atarak bağlarsanız gücünden hiçbir şey kaybetmeden uzamaya devam eder.

Mesh Wi-Fi bu düğüm sistemi sayesinde tüm sonları aşıyor. Mesh Wi-Fi sistemini şayet hayli büyük bir konutta kullanacaksanız birden fazla aygıt kullanabilirsiniz. Yani sadece bir ağ yönlendirici ile çalışmak zorunda değilsiniz. Dilerseniz konutunuzun farklı noktalarına mesh Wi-Fi sistem aygıtlarını yerleştirebilir ve her noktada birebir ağa güçlü bir formda bağlanabilirsiniz.

Mesh Wi-Fi avantajları ve dezavantajları:

 • Mesh Wi-Fi avantajları;
  • Tüm konutunuzda tek bir ağ kullanırsınız.
  • Ağ genişleticilerin hudutlarından kurtulursunuz.
  • Sürekli ağlar ortası geçiş yapmaktan kurtulursunuz.
  • Kararlı ve uzun menzilli bir ağa sahip olursunuz.
  • Evinizde internetin ulaşamadığı hiçbir kör nokta kalmaz.
  • Kurulumu kolaydır.
  • Mesh Wi-Fi idaresi kolaydır.
  • Evin neresinde olursanız olun tıpkı ağa bağlandığınız için tüm akıllı aygıtları denetim edebilirsiniz.
 • Mesh Wi-Fi dezavantajları:
  • Mesh Wi-Fi sistemi oldukça değerliye mal olabilir.
  • Çoğu vakit gereksizdir.
  • Etrafınızda bir dolu mesh Wi-Fi aygıtı görmek hudut bozucu olabilir.

Genel olarak bakacak olursak kullanıcı tecrübelerine nazaran mesh Wi-Fi sisteminin avantajları ve dezavantajları bu formda. Elbette bu listeye daha pek çok husus eklemek mümkün. Fakat bu çeşit olumlu ve olumsuz yorumların kullanıcı alışkanlıklarına nazaran değiştiğini unutmayın. Yani oburu için avantaj olan bir durum, bir oburu için dezavantaj olabilir.

Mesh Wi-Fi kullanmalı mıyım?

Eviniz oldukça büyükse, birden çok katlıysa, modem ile başka odalar ortasında birden fazla duvar varsa, var olan internet ağını birden fazla kişi kullanıyorsa, internete sabit aygıtlardan çok taşınabilir aygıtlarla bağlanıyorsanız, meskenin farklı noktalarındaki akıllı aygıtlarınızı basitçe denetim etmek istiyorsanız; evet, mesh Wi-Fi sistemini kesinlikle kullanmalısınız.

İnternet irtibatınız sırf orta sıra sorun çıkarıyorsa, birçok vakit sabit aygıtlarla internete bağlanıyorsanız, ağ genişleticinizin yeni bir ağ üzerinden temas sunması sorun yaratmıyorsa mesh Wi-Fi sistemi size çok da lazım değildir. Zira birçok vakit kullanıcılar, yaşadıkları ilişki meselesini basit ve ucuz bir ağ genişletici ile kolaylıkla çözüyor. Mesh Wi-Fi sistemi şayet çok büyük bir yerde yaşamıyorsanız pek de lazım değil.

Tek bir ağ üzerinden konutunuzun her noktasında güçlü internet kontağı sunan mesh Wi-Fi nedir, ne işe fayda, nasıl çalışır gibi merak edilen soruları yanıtladık ve bu sistemin avantajlarıyla dezavantajlarından bahsettik. Mesh Wi-Fi kullanıyorsanız tecrübenizi yorumlarda paylaşabilirsiniz.