Meta, Stablecoin Projesi ‘Diem’i Sonlandırma Kararı Aldı

Meta (eski ismiyle Facebook) geçtiğimiz aylarda ismini değiştirerek Metaverse’e odaklanacağını duyurmuştu. Dev şirketin bu kararının akabinde kripto paralara yönelik yatırımların hızlanacağı düşünülmeye başlanmıştı. Zati şirket de yıllardır bir dijital para üzerinde çalışıyor, bu hususta büyük adımlar atmayı planlıyordu. Hatta bu para ünitesinin ismi birinci başta ‘Libra’ olarak belirenmiş; fakat daha sonra ‘Diem’ olarak değiştirilmişti.

Geçtiğimiz aylarda da proje ile ilgili değerli bir gelişme yaşanmış, ‘Diem’i destekleyecek ‘Novi’ isimli dijital cüzdanın hazır olduğu şirket yetkilileri tarafından duyurulmuştu. Fakat gelen yeni haberler, Meta’nın bu proje ile ilgili yeni kararlar aldığını ve ‘Diem’ dijital para projesini sonlandırdığını gösterdi.

Gelen baskılar projenin iptaline yol açtı

Wall Street Journal (WSJ) tarafından yayımlanan habere nazaran Meta; Visa, Mastercard, PayPal üzere finans develerinin de içinde yer alması planlanan dijital para projesini sonlandırma kararı aldı. Bunun yanı sıra ‘Diem’in haklarının satılmasının planlandığı da WSJ tarafından aktarıldı.

Investing’in haberine nazaran ABD’den projeye gelen baskılar ve CEO Mark Zuckerberg’ün ‘Diem’ ile ilgili tabir vermesi üzere durumlar, bu şekil bir kararın alınmasına neden olmuş olabilir. Bilindiği üzere yetkililer, kripto para ünitelerinin finans sistemleri üzerindeki denetime ziyan verebileceğini, yasa dışı süreçlerin artabileceğini düşünüyor; bu yüzden de bu şekil paralara yönelik baskılarını artırıyordu.

Böyle bir karar alınmış olsa da Meta, hâlen Metaverse üzere dijital varlıkların kıymet taşıdığı alanlara yatırımlarını sürdürüyor. Ek olarak geçtiğimiz hafta şirketin NFT’lere atılmayı planladığı ile ilgili haberler de gelmeye başlamıştı. Bizim de sizlere aktardığımız bu haberlerde; şirketin bir NFT pazarı oluşturmayı düşündüğü, Meta’ya bağlı olan toplumsal medya platformları Facebook ve Instagram’ın uygulamalarına da NFT’lerin entegre edilmesinin planlandığı tabir edilmişti.