Meta’dan (Facebook) Türkiye’ye Tehdit Gibi Uyarı

Türkiye Büyük Millet Meclisi, artık toplumsal medya platformlarının temsilcilerine de konut sahipliği yapmaya başladı. Son olarak TikTok temsilcilerinin sunumuna mesken sahipliği yapan TBMM Dijital Mecralar Komitesi, bugünse Meta’dan gelen bir açıklayıcı ve rest cazip sözlerle karşılaştı. Instagram, Facebook ve WhatsApp’ı çatısı altında barındıran Meta, komisyona bir rapor gönderdi.

Meta temsilcileri, kurula gönderdikleri raporda “sosyal medya yasası” olarak bilinen düzenleme ile Türkiye’ye temsilci atandığını belirtirken, “Bu karar, Facebook’un Topluluk Standartlarını yahut hükümet taleplerinin kıymetlendirilmesine yönelik global süreci değiştirmemektedir ve bunların rastgele birine yönelik baskıyla müsabakamız halinde temsilciyi geri çekeceğiz.” tabirlerine yer verdi. Meta temsilcilerinin açıklamalarının devamı şu formdaydı:

Baskı durumunda temsilci geri çekilecek

Baskıyla müsabakamız halinde temsilciyi geri çekeceğiz. Küresel Network Initiative üyesi olarak taahhütlerimiz ve Birleşmiş Milletler İş Dünyası ve İnsan Haklarına Dair Rehber Unsurları de dahil olmak üzere siyasetlerimize uygun olarak hükümet taleplerini incelemeye ve değerlendirmeye devam edeceğiz. Kısıtladığımız içeriğe dair ayrıntıları mevcut şeffaflık süreçlerimiz doğrultusunda raporlamaya devam edeceğiz. Türk toplumuna ve Türkiye’de söz özgürlüğü ve öbür insan haklarını müdafaaya dair bağlılığımızı sürdürüyoruz.”

Bir bildirim alındığında evvel Topluluk Standartları yahut Topluluk Kuralları’na nazaran inceleme yapılıyor:

Bu açıklamanın yanı sıra temsilciler, Facebook yahut Instagram’da yerel mevzuatın ihlali istikametinde bir bildirim yapılması sonrası işletilen süreç hakkında da bilgi verdi. Buna nazaran,

  • Bir bildirim alındığında evvel Facebook Topluluk Standartları yahut Instagram Topluluk Kuralları’na nazaran inceleme yapılıyor, ihlalin tespiti durumunda içerik kaldırılıyor.
  • Finansal bilgiler, adres bilgileri ve tıbbi bilgiler de dahil olmak üzere fizikî yahut finansal ziyana yol açabilecek şahsî bilgileri yahut yasa dışı kaynaklardan elde edilen kapalı bilgilerin olduğu içeriklerin kaldırılıyor.
  • Kamuya mal olmuş bireyler ve özel şahıslar ortasında ayrım yapıldığını da aktaran temsilciler, tanınmış bireylere ait önemli hücumları ve tanınmış kişinin direkt gönderi yahut yorumda etiketlendiği makul taarruzlar kaldırılıyor.
  • İnsan hakları savunucuları, gazeteciler ve hükümet yetkilileri üzere berbat niyetli bilgisayar korsanları tarafından maksat alınma mümkünlüğü daha yüksek olan kişi kümelerine da güvenlik programı aracılığı ile muhafaza konusunda yardımcı olunuyor.

Algoritma konusunda ‘şeffaflık’ vurgusu:

Sosyal medya platformlarının tartışılan istikametlerinden birisi olan algoritma hakkında da ayrıntılar paylaşan temsilciler, kullanıcı etkileşiminin haber kaynağında gönderileri sıralamak için kullanıldığı konusunda şeffaf davrandıklarını açıkladı. Ayrıyeten kullanıcıların, gördükleri reklamları belirlemek için bilgilerinin nasıl kullanıldığına ait bilgi alabileceklerini ve reklam tercihleri üzere reklam kontrollerinden faydalanabileceklerini belirtti.

Bunu yapmak isteyen kullanıcıların Facebook’un masaüstü sürümünden Ayarlar ve Zımnilik kısımlarına girerek ‘Gizlilik Merkezi’ bölümüne ulaşabildikleri kaydedildi.

Kâr için ziyanlı içeriklerin kullanıldığı savı yalanlandı:

Temsilciler, kâr etmek için şuurlu olarak insanları kızdıracak içeriklerin öne çıkarıldığı tezlerini ‘mantığa uygun olmadığı’ gerekçesiyle yalanladı. Açıklama şu biçimdeydi:

“Reklamlardan gelir elde etmekteyiz ve reklam verenler bize daima olarak reklamlarını ziyanlı yahut kızgın içeriklerin yanında görmek istemediklerini belirtiyorlar. Ahlaki, işletmesel ve esere ait motivasyonlarının tamamı bunun tam zıddı tarafı işaret ediyor… Kötü içeriği desteklediğimiz ve buna karşı bir şey yapmadığımız argümanı yanlışsız değildir.