Metaverse’te Taciz Olaylarına Karşı Yeni Özellik Geldi

Geçtiğimiz günlerde, metaverse üzerine çalışan bir şirketin lider yardımcılığını yapan bir bayan, Meta’nın Horizon Venues metaverse cihanına girdikten yalnızca birkaç dakika sonra platformda bulunan üç erkek tarafından hem kelamlı hem de fiziksel tacize uğradığını açıklamıştı. Bundan öncesinde ise platformun beta sürümünde vazifeli öbür bir bayan yeniden emsal bir formda taciz edildiğini söylemiş; daha insanlık için tam olarak ne tabir ettiğini sistemi inşa edenlerin bile kavrayamadığı metaverse’e dair güvenlik soruları güzelce artmıştı.

İşte yaşanan bu skandal olayların akabinde Meta, sanal taciz olaylarına karşı sisteme yeni bir özellik ekledi. Bu üzere olayları durdurmak isteyen şirket, Horizon’daki avatarlara ‘kişisel sınır’ sistemi eklendiğini duyurdu.

Sanal şahsî alan özelliği, sistemin ‘varsayılan’ özelliği olacak

Platformda avatarlarda halihazırda, bir öteki avatar size çok yaklaştığında elinizi kaldırıp ‘dur’ demenizi sağlayan bir özellik bulunuyordu; lakin yaşanan olaylar kanıtladı ki bu özellik tek başına ne yazık ki kâfi değil. Horizon Worlds ve Horizon Venues platformlarından ‘varsayılan’ bir halde var olacak olan yeni özellik ile artık avatarların, etraflarında görünmez sanal bir bariyer oluşturarak başka insanların kendisine yaklaşmasını engelleyebilmesi mümkün olacak.

60’ar cm’lik güvenlik çemberleri

Meta’dan gelen açıklamaya nazaran her avatara yaklaşık 60 cm bir sanal şahsî alan yarıçapının verildiği özellik; avatarlar ortasında yaklaşık 1,2 metre aralık olacağı manasına geliyor. İnsanların sanal gerçeklik ortamında nasıl etkileşime girdiğine dair standart normlar oluşturmayı amaçlayan sistem için Meta sözcüsü Kristina Milian, kullanıcıların şahsî sonları devre dışı bırakamayacağını belirtiyor. Alışılmış gelecekte yapılacak değişikliklerle bireylerin başka avatarlara olan aralarını istedikleri doğrultuda özelleştirebilmesi kelam konusu olabilir.

Yeni özelliğe nazaran bir avatar sizin şahsî alanınızın içerisine yanlışsız yürümeye yahut ışınlanmaya çalıştığında avatarın bu hareketi, sizin avatarınızın içerisinde bulunduğu sanal şahsî alan baloncuğu tarafından durdurulacak. Buna karşılık Millian, bir kullanıcının hala daha öbür bir kullanıcının yanından yürüyüp geçebileceğini ve sanal şahsî alan balonlarının girişleri tıkamak üzere ‘şaka’lar için kullanılamayacağını belirtiyor.