Microsoft, Nintendo Switch’in Joy-Con’larına Benzer Bir Kontrolcü Üzerinde Çalışıyor

Xbox tarafını güçlendirmek için büyük çaplı yatırımlara imza atan Microsoft, geçtiğimiz yıllardan bu yana mobilde oyun oynama tecrübesini geliştirmek için çalışıyor. Bu bağlamda Xbox konsoluna uzaktan bağlanarak telefondan oyun oynayabilme ve denetimci olmasa da telefon üzerinde sanal denetimci kullanabilme üzere yenilikler görmüştük.

Şimdiyse PlayStation Portal konsoluna rakip olabilmek ismine, Nintendo Switch’te gördüğümüz Joy-Con kontrolcülerden ilham alan şirketin misal bir tasarımı Xbox için kullanma ihtimali gündemde. Bunu hiç yoktan ortaya çıkaran ise Microsoft’un yaptığı bir patent başvurusu oldu.

Kendi kendilerini ayarlayabiliyorlar.

Eğer hayata geçirilirse Microsoft Cloud ağında çalışacağını düşündüğümüz bu iki modüllü alet, farklı kalınlıktaki aygıtlara tutunabilme hünerine sahip. Bu da farklı akıllı telefonları ve tabletleri, el konsoluna çevirebileceği manasına geliyor. Bu görseller ortasında katlanabilir ekranlı aygıtların da yer aldığını belirtmek gerek. Kelam konusu patent müracaatındaki görsellerden biri, spesifik olarak üstte gördüğünüz, PlayStation Portal aygıtına benzerliğiyle dikkat çekiyor.

Bu denetimcilerin Joy-Con’lardan farkına bakacak olursak, bildiğimiz üzere Joy-Con’lar kaydırma yoluyla Switch’in kenarlarına yerleşiyorlar. Bu denetimciler ise farklı aygıtlara tutunabilmelerini sağlayan ve kendi kendine ayarlanan bir sisteme sahip. İrtibat yolları için patent üzerinde bir ayrıntı yer almıyor. Bu tıp aygıtlar için Bluetooth birinci tercih olsa da type-c seçeneği de kıymetlendirilebilir.

Microsoft her ne kadar taşınabilir oyunculuk tarafında farklı patent müracaatları yapsa da bunların çok azı gerçeğe dönüşmüş durumda. Bu da şu an bu mevzuda heyecanlanmak için erken demek. Yeniden de bu tecrübesi yaşamak için Razer üzere markaların kontrolcülerine göz atabilirsiniz.