Türk Telekom’dan Fiber Açıklaması: Ülke Genelindeki Ağ Uzunluğu 435 Bin Kilometreye Ulaştı

Ülkenin en geniş çaplı internet sağlayıcılarından olan Türk Telekom, süratli ve inançlı interneti ülkenin dört bir yanına ulaştırmak için çalışmalarını sürdürüyor. Bu bağlamda en başta büyük kentlerde kullanımı yaygın olan internetin kırsalda da epey süratli hâle gelmesine şahit oluyoruz.

Memleketin bir kentinde değil her şehrinde” mottosuyla çalışmalarını gerçekleştiren Türk Telekom, 31 Aralık 2023 gecesinde gerçekleştirdiği çalışmalarla ülke genelindeki fiber ağ uzunluğunda kıymetli bir noktaya ulaştı. Bununla birlikte şirket, sağlam haberlerle ve CEO’nun açıklamasıyla yılbaşına giriş yaptı.

Son çalışmalarla ülke genelindeki fiber ağ uzunluğu 435 bin kilometreye çıktı.

Çanakkale’nin Karacaören Köyü’nde yapılan çalışmalarla ulaşılan bu muvaffakiyet, CEO tarafından şu sözlerle müjdelendi:

Türkiye Yüzyılı’nda hayatın her noktasına bedel katan çalışmalarımızla, istisnasız herkes için erişilebilir bir dijital gelecek inşa etmeyi hedefliyoruz. Bu maksat kapsamında; memleketin en doğusundan en batısına, en kuzeyinden en güneyine kadar, “bir kentte değil her şehirde” proje ve yatırımlarımızı sürdürüyoruz. 2024 yılı itibariyle, ulusal çaba ruhunun simge kentlerinden Çanakkale’de, saha takımlarımızın özverili çalışmalarıyla, fiber ağ uzunluğumuzu 435 bin kilometreye ulaştırmanın memnunluğunu yaşıyoruz.
Savunmadan endüstriye, finanstan güce, eğitimden sıhhate, ulaşımdan tarıma, sanattan spora birçok farklı alanda dijital dönüşüme öncülük ediyoruz. Teknoloji alanındaki tecrübemizle otoyolları, köprüleri, kentleri, tarihimizi yansıtan kültürel ve manevi miras alanlarımızı uçtan uca dijitalleştiriyoruz.

Malkara-Çanakkale otoyolunda gerçekleştirdiğimiz fiber altyapı çalışmaları da bunun hoş bir örneği. 1915 Çanakkale Köprüsü’nün Çanakkale Boğazı’nın iki tarafını birleştirmesi üzere Türk Telekom olarak biz de boğazın iki yakasını fiber ağlarla örüyoruz. Tarihimizde çok değerli bir yere sahip olan Gelibolu Yarımadası’nı ve ülkemizin en batısında bulunan Gökçeada’yı deniz altından fiber ile buluşturuyoruz.”
“Çanakkale Merkez’de fiberleşme oranımız yüzde 97’ye; 435 bin kilometrelik fiber ağ uzunluğumuz ile Türkiye genelinde hane kapsamamız ise 32,2 milyona ulaştı. Şirket olarak, insanı merkeze alan yaklaşımımızla teknoloji birikimimizi yanlışsız yatırımlarla güçlendirerek dijital geleceğin inşasına liderlik etmeyi sürdüreceğiz.”

Gelibolu ve Gökçeada’da fiberleşme oranının yüzde 100’e yaklaştığını belirten CEO, Çanakkale’nin 12 ilçesinden 11’inde kullanıcıların 1000 Mbps internet deneyimleyebildiğini belirtti. Buna ek olarak Çanakkale Merkez’in kırsal alanları dahil olmak üzere fiberleşme oranı yüzde 97’ye, Gelibolu’daki fiberleşme oranı yüzde 94’e, Gökçeada’da fiberleşme oranı ise yüzde 96’ya çıkarıldı.

İstanbul-Malkara-Çanakkale Otoyolu da güzergah boyunca fiber altyapı sunan şirket; Ana Denetim Merkezi ve Ana Data ve Felaket Kurtarma Merkezleri’nin altyapılarını süratli ve stabil işleyecek formda kurduğunu belirtti. Bunlar haricinde elbette sürüş güvenliğine yönelik teknolojiler de kelam konusu.

İçinde bulunduğumuz senede 435 bin kilometrelik çizginin daha nereye kadar uzayacağını da daima birlikte göreceğiz.