Myanmar, Kendi Dijital Parasını Piyasaya Sürmeyi Planlıyor

Kripto paraların süratle yaygınlaşması sebebiyle birçok ülke, merkeziyetsizlik kavramına sahip olmayan, kendi dijital paralarını çıkarmayı ya da bu alanda önemli adımlar atmayı planlıyor. Geçtiğimiz aylarda ülkemizde de bu bahiste Dijital Türk Lirası konusunda bir adım atıldığını sizlere aktarmıştık. Bunun yanı sıra Çin, şu an devam eden Pekin 2022 kış olimpiyatlarında ‘dijital yuan’ kullanımına müsaade vermişti. Ayrıyeten Bahamalar, Ekim 2020’de merkez bankası dijital para ünitesini (CDBC) piyasaya süren birinci ülke olmuştu. Artık de bir Asya ülkesinden bu mevzuda bir adım geldi.

Cointelegraph’a nazaran Çin hududunda bulunan Asya ülkesi Myanmar da kendi dijital para ünitesini piyasaya sürmeyi planlıyor. Haberlere nazaran ülkede geçtiğimiz yıl gerçekleşen darbenin akabinde idareye el koyan ordu, lokal ekonomiyi düzgünleştirmek için bu biçim bir para ünitesini çıkarmak istiyor.

“Finansal faaliyetleri iyileştirebilir”

Bloomberg tarafından geçtiğimiz perşembe günü yayımlanan bir rapora nazaran ülke idaresinde bulunan Tümgeneral Zaw Min Tun, dijital bir para ünitesini piyasaya sürmenin ‘Myanmar’daki finansal faaliyetleri iyileştirebileceğini” söz etti. Lakin askeri hükümetin sözcülüğünü de üstlenen Tun; para ünitesinin lokal şirketlerle çalışarak mı yoksa kendileri oluşturarak piyasaya sürmek mi istedikleri konusunda kararsız olduklarını da kelamlarına ekledi.

Dünya Bankası da geçtiğimiz haftalarda yayımladığı bir raporda Myanmar’ın iktisadının, yaşanan darbe ve hükümetin devrilmesi sebebiyle yalnızca %1 büyümesinin beklendiğini kaydetmişti. Bu sebeple de ödeme formülü olarak kullanılması planlanan dijital para ünitesinin ülkedeki ekonomiyi güzelleştirmesinin beklendiği söz edildi.

Ek olarak paylaşılan raporda Merkez Bankasının dijital para projesinde yer alıp almayacağının meçhul olduğu tabir edildi. Ülkenin merkez bankası, darbe gerçekleşmeden evvel dijital varlık ticareti yapanların mahpusa girebileceğini ifade etmişti. Lakin bu durumun ordunun başa geçmesinden sonda değişmiş olabileceği aktarıldı. Myanmar Merkez Bankası’ndan Win Mynt de yaptığı açıklamalarda, “Bu noktada hâlen dijital para üniteleri konusunda bilgi ediniyoruz ve tartışmalarımıza devam ediyoruz. Bu usul varlıkların hem artılarını hem de eksilerini göz önünde bulundurmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.