Bir Öğretmen, Paylaştığı Video Sebebiyle İşten Çıkarıldı

Öğretmenlik mesleğinin, hepimizin gelişiminde değerli bir rol oynaması gerekçesiyle epeyce kıymetli olduğunu; hatta bu sebeple de ‘kutsal meslek’ olarak nitelendirildiğini belirtmek yanlış olmaz. Ülkemizde de bu mesleğe sahip olan beşerler hakkında birçok haber gündeme geliyor. Bu haberler orta sıra olumlu olsa da birçoğu maalesef ki üzücü haberler olarak karşımıza çıkıyor.

Geçtiğimiz haftalarda tanınan toplumsal medya platformu TikTok’tan eğlenceli paylaşımlar yapan Murat öğretmeni sizlerle paylaşmış ve gelen olumlu reaksiyonları aktarmıştık. Lakin artık, biraz üzücü bir öğretmen haberiyle karşı karşıyayız. İstanbul’da bir anaokulunda çalışan bir öğretmen, öğrencisine yapılan doğum gününden paylaştığı görüntü gerekçesiyle işten çıkarıldı.

Video ailenin müsaadesi dahilinde paylaşıldı

YouTube video

Bir okul öncesi öğretmeni olan Dilara öğretmen, geçtiğimiz ay sosyal medya üzerinden ailenin de müsaadesini alarak öğrencisine yapılan doğum günü sürprizini paylaştı. İzleyenlerin kalplerini ısıtan bu görüntü, iddia edebileceğiniz üzere kısa müddette internet ortamlarında viral oldu ve olumlu yansılarla karşılaştı. Kısa müddette yüzbinlerce kere izlenen görüntünün bu kadar yayılması, Dilara öğretmenin işine son verilmesine neden oldu.

Dilara öğretmen sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamalarda, “Video 5 Kasım 2021’de çekildi lakin 9 Ocak 2022’de yayımlandı. Velinin onayı ve müsaadesi dahilinde paylaşılan bir imajdı ki bunu esasen daha evvel delilli bir formda sundum. Hesabım bu görüntüden evvel 1000 takipçili bir hesaptı. Maksadım bu profili gelecek yıllarda arşiv olarak kullanmak ve öbür öğretmen arkadaşlara yardımcı olabilecek bir hesap olarak kullanmaktı. Bu görüntünün bu kadar ses getireceğini, ülke gündemine oturacağını kimse varsayım etmezdi” ifadelerine yer vererek görüntü ve hedefi ile ilgili ayrıntıları paylaştı.

Öğretmen, daha sonra sözlerine şunları ekleyerek işten çıkarıldığını ve görüntüyü paylaşırken hiçbir berbat niyeti olmadığını takipçilerine aktardı;

Video denetimimden çıktı, ben de bu durumun önüne geçemedim. Bu durumu okuldaki üstlerime; müdür yardımcısı ve müdüre ilettim. Kendileri görüntüyü derhal profilimden silmemi istedi lakin bunu yapmadım. Silmeyeceğimi de uygun bir lisanla onlara aktardım; zira görüntüde rastgele bir berbat şey mevcut değildi. Unuttuğumuz hisleri İbrahim ile gün yüzüne çıkardım. Ben ücretli bir öğretmenim, daha doğrusu öğretmendim, buna karşın elimden gelenin en güzelini yapmaya çalıştım. Çocuklara kötü kelam ve şiddet göstermedim yahut onlara bir istismarım olmadı. İşimi layığı ile yaptım ancak layığı ile bitirmek nasip olmadı.