Need For Speed’in Yeni Mobil Oyunu Geliyor

Uzun yıllardır kendine has bir kitlesi olan yarış oyunları, birçok oyuncunun vazgeçilmezleri ortasında yer almıştı. Günümüzde ‘yarış oyunu’ denildiğinde her ne kadar akla gelen birinci isim Forza serileri olsa da bir vakitler bu tahtın hükümdarı Need for Speed (NFS) serisiydi. Özellikle NFS Underground 2 ve NFS Most Wanted (2005) ile gönüllerde taht kuran seri, pek çok bireye nazaran klasikleşmiş çizgisini NFS Pro Street ile kaybetti.

Özellikle Need for Speed serisinin en dikkat çeken üretimlerinden olması planlanan lakin sonu hüsranla biten açık dünya online oyunu NFS World’ün sunucularının kapanması ile oyuncular, NFS serisinde bir daha asla ‘tamamen online’ bir NFS oyunu göremeyeceklerini düşünmüştü. Lakin ortaya çıkan bilgilere nazaran Electronic Arts bu husustaki fikrini değiştirdi.

Açık dünya odaklı bir taşınabilir oyun gelebilir

Tencent’in sahibi olduğu TiMi Studios ve Electronic Arts’ın Çin’de yayınladığı bir iş ilanına nazaran yeni bir taşınabilir Need for Speed oyununun üretim çalışmalarına başlandı bile. TiMi Studios’un online bir yarış oyunu için 3D animatör, tasarım uzmanı ve proje müdürü gibi pozisyonlarda iş ilanı açması üzerine yarış oyunu severler bütün dikkatini bu stüdyoya yöneltti.

Ayrıca TiMi’nin sahibi olan Tencent’in 2021 yılında isim haklarını aldığı oyunların listesine bakıldığında “Need for Speed: Online Mobile” isimli bir oyunun haklarının lisanslandığı görülüyor. Tüm bu ipuçları birleştiğinde ise EA ve Tencent’in ortaklaşa bir biçimde yeni bir taşınabilir Need for Speed oyunu yaptığı neredeyse kesin üzere duruyor.

Pokemon Unite, Arena of Valor ve Call of Duty Mobile gibi başarılı üretimlere imza atan TiMi Studios’un bir yarış oyunu yapacak olması ise NFS hayranlarını yeterlice meraklandırmış durumda. Şirketin yayınladığı ilanlarda bilhassa “Gerçekçi bir yarış oyunu” sözünü sıkça kullanılması da çıkacak taşınabilir oyunun Arcade olarak bilinen ‘basitleştirilmiş’ şekilden fazla Forza serileri üzere gerçekçi olabileceğine işaret ediyor. Ayrıyeten oyun hakkındaki iş ilanlarında oyunun Unreal Engine 4 kullanılarak hazırlanacağı da sıkça belirtiliyor.

TiMi, Tencent ve EA yetkilileri bahis hakkında şimdi bir açıklama yapmamış olsa da meraklı Reddit kullanıcıları şimdiden oyunun çıkış tarihini hesaplamaya başladı bile. Ellerindeki bilgilerle iddia yürüten kullanıcılar, oyunun 2022 ortalarında çıkabileceğini düşünüyor.

Editörün görüşü:

TiMi ve EA’in paydaşlığı epeyce umut vadediyor. EA’in daha evvelki projesi olan NFS No Limits’in yarattığı büyük hayal kırıklığını telafi edebilecek olan bu oyunun Unreal Engine 4 kullanılarak yapılıyor olması ise oyunun nitekim de Forza serileri üzere “daha gerçekçi” olabileceğini gösteriyor. Oyunun 2022 yılının son çeyreğinde uygulama mağazalarında yerini alacağını düşünüyorum.