Neuralink, İnsanlı Deneyler İçin İş İlanı Açtı

Dünyanın en varlıklı insanı Elon Musk’ın kurucusu olduğu Neuralink şirketi, insan beynine implant edilebilir beyin-bilgisayar arayüzleri geliştiriyor. Musk, 2020’nin ağustos ayında bu gaye doğrultusunda birinci adımı atarak ‘beyin çipi’ni tanıtmış ve insanlık tarihinde yeni bir çığır açıcı gelişmeyi başlatmıştı.

2021 yılının başlarında bir maymun üzerinde de başarılı olduğu gözlemlenen aygıt ile ilgili artık de yeni bir gelişme yaşandı. ABD merkezli şirket, beşerler üzerinde gerçekleştirilmesi planlanan klinik deneyler için yeni iş ilanları açtı.

Klinik deneyler için iki iş ilanı açıldı

İlk olarak Bloomberg tarafından paylaşılan haberlerde, şirketin klinik araştırmalarda yer almak üzere bir ‘Klinik Araştırma Direktörü’ bir de ‘Koordinatör’ için iş ilanı açtığı belirtildi. Bu da heyecanla beklenen Neuralink aygıtının beşerli deneylerinin yakın vakitte başlayabileceğini bizlere gösterdi.

Ek olarak iş ilanında aranan yöneticinin, alanında en güzel mühendisler, hekimler ile çalışacağının da vurgulandığı belirtildi. Koordinatör ile ilgili ise, ‘Hızlı ve daima gelişen bu ortamla birlikte ortaya çıkan operasyonel ve düzenleyici faaliyetlerden sorumlu grubun oluşturmasında değerli rol oynayacaktır. Koordinatör; deneklerin refahının, güvenliğinin ve haklarının korunmasını sağlarken klinik bilgilerin doğruluğu, belgelendirilmesi üzere mevzularda da değerli vazifelere sahip olacaktır” sözleri kullanıldı.

Şirketin v0.9 isimli aygıtı hakkında şu ana kadar pek fazla gelişmenin yaşanmadığını söyleyebiliriz. Fakat Musk’ın da dahil olduğu birçok insan, bu çipin tıbbi bahislerde birçok gelişmeye yol açmasını; körlük, felç, nöbetler vb. nörolojik problemleri insan beynine entegre edilen aygıt yoluyla çözebileceğini düşünüyor. Ayrıyeten çipin uygun fiyatlı olabileceği ve beyne yerleştirilmesinin bir saatten daha kısa sürebileceği de daha evvel ortaya çıkan haberler ortasında yer alıyor.