PUBG Mobile Dünya Şampiyonası Başladı: Ödül 3 Milyon Dolar

Dünyanın en tanınan taşınabilir uygulamalarından bir tanesi olan PUBG Mobile’ın Dünya Şampiyonası finalleri bugün prestijiyle başladı. Bu yıl 3 Türk kadrosunun yer aldığı final etabı, pazar gününe kadar devam edecek. Singapur’da gerçekleştirilen PUBG Mobile Dünya Şampiyonası’nda Türkiye’yi temsil edecek kadrolarsa Fenerbahçe Espor, Kaos NextRüya ve S2G Esports.

PUBG Mobile Dünya Şampiyonası finallerinde toplam 16 grup gayret edecek. Şampiyona kapsamında oluşturulan ödül havuzunda ise tam 3 milyon dolar bulunuyor. Demirören Haber Ajansı’na mevzuyla ilgili açıklamalarda bulunan Tencent Ülke Müdürü Aras Şenyüz ise hem turnuvayı hem de e-spor dalının geleceğini kıymetlendirdi. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan, Aras Şenyüz‘ün açıklamalarına yakından bakalım.

“İlk kere 3 Türk ekibi finallerde”

PUBG Mobile Dünya Şampiyonası’na birinci kere 3 Türk ekibinin katıldığını belirten Aras Şenyüz, bundan şad olduğunu lisana getirerek şöyle konuştu: Sadece PUBG Mobile özelinde değil, Türkiye Espor ekosistemi için muazzam bir muvaffakiyet bu. Grup olarak oynanan Espor branşlarında daha evvel bu türlü bir muvaffakiyet rastgele bir oyunda görülmedi. Geçen sene dünya finallerine 2 kadromuzla çıkmıştık, bu sene başarıyı artırıp 3 Türk grubu ile finallerdeyiz. Kadrolarımız PUBG Mobile’ın en büyük Espor tertibinde dünyanın en uygun oyuncuları arasında gözüküyor ve Çin, Malezya, Güney Kore, Rus kadrolarına karşı baş tutabiliyorlar. Atletlerimizin Büyük Finaller’de muvaffakiyet elde edip, 3 milyon dolarlık ödül havuzundan aslan hissesini alacaklarına yürekten inanıyorum.

“Türk kadroları ile oyuncuların tanınırlığı artıyor”

Uluslararası turnuvalarda elde ettiğimiz her muvaffakiyetten sonra küresel takımların ilgisi de bir o kadar artıyor. İlginin artması da ülkeye olan yatırımın artması manasına geliyor. Bununla birlikte elde edilen değerli başarılardan sonra gruplarımızın, oyuncularımızın tüm dünyadaki tanınmışlığı ve toplumsal medyadaki takipçileri de artıyor. Bu da kadrolarımızın elde ettikleri sponsorluk üzere gelirleri de artırmış oluyor.” diyen Aras Şenyüz, memleketler arası turnuvaların Türkiye’deki e-spor dünyası için ne kadar değerli olduğunun altını çizmiş oldu.

“Daha büyük turnuvalar düzenleyeceğiz”

PUBG Mobile turnuvalarındaki ödül havuzlarının her geçen gün biraz daha büyüdüğünden bahseden Şenyüz, ilerleyen devirler için de yeni bir müjde verdi. Yapılan açıklamalara nazaran önümüzdeki periyotlarda, çok daha büyük turnuvalarla karşılaşacağız. Tencent Ülke Müdürü Şenyüz’ün konuyla ilgili açıklaması şöyle:

Bu sene daha şimdi 4’üncü yılımızı kutlamamıza karşın, PUBG Mobile ligimiz, kadrolarımız ve oyuncularımız tam manasıyla profesyonel bir yapıya geçtiler. Hem kadrolarımız hem de oyuncularımız ciddi meblağlar kazanıyor. Dünya Şampiyonası’nda Batı Ligi Şampiyonu olan Kaos Next Düş şimdiye kadar 400 bin doları aşan bir ödül kazandı. Finallerde ödül havuzu dediğim üzere 3 milyon Dolar. Bunlar çok yüksek rekor sayılar. Kesimin de nereye gittiğini gösteriyor. İzlenmelerimiz de son derece düzgün olduğu için hem globalde, hem de yerelde güçlü sponsorluk mutabakatları yapıyoruz. Bu sayede her geçen gün ödül havuzumuzu artırıp, daha görkemli turnuvalar düzenleyebiliyoruz. Artan gelir fırsatı kadroların da daha fazla ilgisini çekiyor. Büyük futbol ve spor kulüpleri de işin içinde. Bu da rekabetçi ortamın kuvvetlenmesini sağlanıyor.

PUBG Mobile için Türkiye pazarı çok kıymetli. Şu anda ülkemizde en çok oynanan oyunuz. Yakın vakitte Arena of Valor isimli bir öteki taşınabilir oyunumuzu daha oyuncularla buluşturduk. Orada da hoş sonuçlar alıyoruz. 2022’de profesyonel liglerimiz aslında devam edecek. Tekrar hatırı sayılır ölçüde mükafatlar dağıtacağız. Bununla birlikte büyük bir topluluk turnuvası düzenleyeceğiz. Bu turnuvada 5 bin üstü ekip iştiraki bekliyoruz. Katılanlar büyük mükafatlar kazanacak, hem de kendilerini profesyonel kadrolara göstermiş olacaklar. Tahminen bu turnuvadan sonra profesyonel kontrata imza atacaklar. Yakın vakitte duyurularını yapacağız.

“E-spor Türkiye’de gelişiyor”

Espor sanayisinin farkındalığı ülkemizde son birkaç yıldır çok önemli arttı. Kesim her geçen gün büyüyor, büyümeye de devam edecek. Bir çok atletimiz bu alanda çok önemli gelirler elde etmeye başladı. Elde ettikleri başarılardan sonra yurt dışındaki gruplara transfer oldular, orada ülkemizi başarılı bir halde temsil ediyorlar. Ayrıyeten PUBG Mobile gruplarımızın milletlerarası arenada elde ettiği başarılarla artık Türk Espor kulüplerinin de yurt dışında bilinilirliği artıyor. Hem oyun sahipleri hem de markalar bu alanda yatırımlarını artırıyorlar. Yalnızca oyuncular değil, kadrolar, turnuvalar, Espor içerik üreticileri, izleyiciler, markalar… Çok kalabalık bir ekosistemden bahsediyoruz. Bu alanda ilerlemek isteyen çocuklara ailelerin dayanağının gitgide arttığını gözlemliyoruz. Z nesliyle birlikte büyüyen ve önümüzdeki yıllarda daha da yaygınlaşacak olan devasa bir dal burası.” tabirlerini kullanarak Türkiye’de e-sporun geldiği son noktayı anlatan Aras Şenyüz, e-spor müsabakalarının Türkiye’de futboldan sonra gelmeye başladığını açıkladı. Gelin bu açıklamanın ayrıntılarına bakalım.

Espor, ülkemizde futboldan sonra en çok izlenen branşlardan biri demek mümkün. Toplumsal medyayı en çok kullanan ülkelerin başında gelen Türkiye, genç kitlesi ile Esporu da erken benimsedi. PUBG Mobile olarak da muazzam izlenmelere ulaşıyoruz. Bunun en değerli sebeplerinden biri, izleyicilerimiz bizi fiyatsız olarak Youtube, Twitch, Facebook, Nimo TV, TikTok üzere birçok kanaldan izleyebiliyor. Bunun yanında oyun içine de değerli Espor maçlarımızın canlı yayınlarını ekliyoruz. Hasebiyle milyonlarca PUBG Mobile oyuncusu Espor maçlarımızı da basitçe yakından takip edebiliyor.