New World İtemleri ve Özellikleri

Amazon’un uzun müddettir duyurduğu ve merakla beklenilen oyunu New World, birinci olarak Open Beta’da tüm oyuncuların denemesine açık bir halde sunuldu. Open Beta,13 Eylül’e kadar sürdü. Oyun ise Steam üzerinden 28 Eylül tarihinde satışa çıkarıldı. New World (Standard Edition), şu anda Steam’de yüzde 25 indirimle 133,12 TL’ye satılıyor.

New World’de belirli bir sınıf sistemi bulunmuyor. Yani istediğiniz vakit istediğiniz silahı kullanma imkanınız mevcut. Bir silahı ne kadar fazla kullanırsanız o silahın yetenek ağacında o kadar ilerleme imkanınız oluyor. Bu da oyundaki çeşitliliğin bir epey artmasına sebep oluyor.

New World silah (İtem) sistemi:

Yukarıda bahsettiğim üzere oyunda muhakkak bir sınıf sistemi bulunmuyor ve her karakterin özelliği kullandığı silahlar aracılığıyla belirleniyor. Oyunda 11 adet silah bulunuyor ve bu silahların her birinin kendine has bir oynanış stili ve yetenek ağacı bulunuyor. Bu silahlar şu formda:

 • Life Staff
 • Great Axe
 • Hatchet
 • Fire Staff
 • Ice Gauntlet
 • Sword and Shield
 • War Hammer
 • Rapier
 • Spear
 • Musket
 • Bow

Life Staff: Can basmaya imkan sağlayan tek silah tipi

Life Staff, oyun içerisinde kendinize ve çevrenize can basmaya imkan sağlayan tek silah tipi. Bu durum PvP’ sisteminden düzey kasma sistemine kadar her yerde silahı değer biçilemez kılıyor. Olağan ki temel emeli hasar vermek olmadığı için 1v1 üzere PvP senaryolarında güçsüz kalan taraf oluyor lakin ekip oyuncusuysanız muhakkak düşünmeniz gereken bir silah.

Great Axe: Hasar ve hareket yeteneği sunan ağır bir silah

Great Axe, çok sayıda kitle denetimi, hasar ve hareket yeteneği sunan ağır bir silahtır. Kapalı beta sırasında vurduğu hasarı ikili vurmasını sağlayan bir kusur vardı, lakin bu bile olmadan Great Axe birçok senaryoda öne çıkıyor. Ayrıyeten başka yakın dövüş silahlarına kıyasla daha üstün takip etme özelliğine sahip olduğu için menzil dışında olsanız bile işiniz kolay oluyor.

Hatchet: ‘Berkser’ yeteneği hasarı %20 artırıyor

Hatchet, rastgele bir ekipman build’ine eklenecek kadar güçlü bir silahtır. Uzun bir müddet PvP’de oyuncuların başının belası olmuştu. Temel hasarının yüksek olmasının yanı sıra “Berserk” isimli yeteneği şaşırtan derece güçlü bir yetenek. Verdiğiniz hasarı %20 arttırmasının yanı sıra yüksek düzeylerde yüzdelik oranla kendinizi iyileştirebileceğiniz ekstra pasifi, yeteneği daha da güçlü kılıyor. 1v1 PvP yapmayı seviyorsanız göz atmanız gereken bir silah.

Fire Staff: Toplu duran düşmanlara karşı hayli etkili

Fire Staff, bilhassa toplu duran düşmanlara karşı epeyce tesirli bir silahtır. Birebir halde PvP yaparkende toplu düşmanların endişeli düşü haline gelebilir. Oyun başlarında yetenekleriniz yediği büyük ölçüdeki güç yüzünden kullanması sıkıntı olsa da, ilerleyen vakitlerde güç idaresini rahatlatan yetenekler elde ettiğinizde ve yüksek düzey yeteneklere eriştiğinizde epeyce ölümcül bir silah haline geliyor.

Ice Gauntlet: Kitle denetim ve hasarı ile çok istikametli bir silah

Ice Gauntlet, sunduğu kitle denetimi ve güzel hasarı ile epey çok istikametli bir silahtır. Ice Gauntlet’ın temel mekanikleri yetenekleri ortasında kurduğu zincir ile ortaya çıkıyor. Örneğin; Ice Shower yeteneği düşmanların bir saniyeliğine yerlerine sabitleyerek koşmalarını yahut kaçmalarını önler, böylelikle onları daha fazla yavaşlatmak ve hasar vurmak için Ice Storm yeteneğini kullanabilirsiniz. Oyuncular PvP’de daha fazla tesir yaratmak için Ice Gauntlet ve Fire Staff’ı birleştiriyorlar. Bu kombin PvP’de hasar bakımından en güçlü kombinlerden biri.

Sword and Shield: Bloklama yeteneği ile çok fazla tehdit oluşturabilirsiniz

Bloklama yeteneği sayesinde çok fazla tehdit oluşturduğunuz için Sword and Shield mükemmel bir silahtır. Beta’da birçok tank Fire Staff’ın gücünü gerisine olarak hayli hoş işlere imza attı. PvP için en yeterli kombinasyon olmasa da dungeon sistemi için epeyce olağanüstü ve genel olarak oyunun en iyi tank silahı olabilir.

War Hammer: Ziyadesiyle düzgün bir kitle konrolü

War Hammer, nispeten yavaş bir silahtır ve düşmanla aranızdaki arayı kapatmanızı sağlayacak çok imkan tanımaz. Ama hayli âlâ kitle denetimine sahiptir. Bu, onu PvE için eksiksiz kılar, PvP için pek uygun olduğunu söylenemez. War Hammer’ı bir Life Staff ile kullanırsanız, düşmanları biçerken ve aldığınız tüm hasarı iyileştirirken bir ton PvE içeriğini kendi başınıza yapabilirsiniz.

Rapier: Süratli ve tek gayeli hücumlar üzerinde uzmanlaşmış

Rapier, hızlı ve tek gayeli saldırılar üzerinde uzmanlaşmış bir silahtır. Lakin çabucak hemen yaptığı her şey bundan ibaret denilebilir. Rapier’ınızı etrafta sallayıp yalpalanmak eğlenceli olsa da kanama üzerinden oynamak biraz bunaltıcı olabiliyor ve alışılmış ki kitle denetim ismine hiçbir yeteneği bulunmuyor.

Spear: Her şeyi yıkmasıyla ünlü

Spear, her senaryoda eğlenceli olan ve yolundaki her şeyi yıkmasıyla ünlü olan bir silahtır. Epey yeterli hasara sahiptir ve Vault Kick düşmanları sersemletmek için hayli âlâ bir yetenek. PvP’de düşmanların yeteneklerinizden kurtulma talihleri var ama onları karşınıza almayı başarırsanız, Musket üzere bir silahla birleştirdiğinizde düşmanın işini bitirmek için epey uygun bir kombinasyona sahip oluyorsunuz.

Musket: ‘İyi bir nişancıyım’ diyenler için birebir

Musket ile olan tecrübeniz epey değişkenlik gösterebilir. Musket bir hitscan (Anında isabet) silahı olduğu için atışlarınızı çok yönlendirmeniz gerekmiyor, fakat kâfi hasar vermek için kafadan vuruşları dengeli bir biçimde vurmak isteyeceksiniz. Bunu yapamadığınız takdirde silahı oynamanızı pek tavsiye etmem. Ancak düzgün bir nişancıysanız Musket’ın menzili mükemmeldir ve küme PvP savaşları için ülküdür.

Bow: PvE için en avantajlısı

Bow, büyük ölçekli PvP’lerde iyidir, lakin bunun için Musket biraz daha sevilen taraf diyebiliriz. Zira sunduğu patlama hasarı kendisini biraz daha öne çıkarıyor. Ama Bow, kelam konusu PvE olduğunda daha avantajlı olan taraf oluyor. Düşmanları yok etmek için sahip olduğu birçok yetenek bu avantajı ona sağlıyor. Yaşayabileceğiniz tek sorun ise uzun aralıktan oklarınızın tutmasının zorluğu oluyor.