Oyun Endüstrisinin 2021 Büyüme Oranı Açıklandı

Tüm dünyayı tesiri altına alan COVID-19 pandemisinin ve artan donanım fiyatlarının, bilgisayar oyun donanım ve aksesuar sanayisi üzerindeki etkisini ortaya koyan yeni bir rapor yayımlandı. Yeni rapora nazaran COVID-19 salgını sebebiyle günlerce ve hatta haftalarca konutundan çıkamayan ve oynamak, çalışmak ve toplumsallaşmak ismine alternatif yöntemlere yönelmek zorunda kalan beşerler, devayı kendilerini bilgisayar oyunlarına kaptırmakta buldu.

NYD Group tarafından hazırlanan pazar tahlil raporuna nazaran geçtiğimiz yıl bilgisayar oyun donanım ve aksesuar sanayisinde yüzde 25’lik bir gelir artışı yaşandı. Raporda, COVID-19 salgınının tesirinin epeyce fazla olduğu bu artış sebebiyle dijital içerik tüketimi ve bireylerin bilgisayar oyunlarına harcadıkları sürede de genel bir artış olduğuna dikkat çekildi.

PC oyun sanayisinde 5,74 milyar dolardan fazla artış yaşandı

Oyun donanımı ve aksesuarlarına yönelik tüketici harcamalarındaki artışın vurgulandığı rapora nazaran 2021 yılında bu pazarda 5,74 milyar dolardan fazla bir artış görüldü. Yüzde 25’lik bir artışa denk gelen bu sayı, 2020’de yayımlanan 2019 yılı sayılarındaki 4,5 milyar dolara denk gelen yüzde 62’lik devasa artışın akabinde ikinci sıraya yerleşti.

Masaüstü bilgisayar, dizüstü bilgisayar ve mikrofonlara karşı genel olarak artan talebin sebep olduğu çeşitli eser kategorilerindeki büyümeyi özetleyen raporda; bilgisayar mikrofon ve monitörleri, 2020’de yayımlanan rapora emsal bir formda hacim artışında zirveye yerleşti.

Öte yandan NPD, geçtiğimiz yıl boyunca dijital içerik tüketiminde yüzde 5’lik bir artış olduğunu belirterek 2021 toplamının 7,9 milyar dolar olduğunu kaydetti. Dijital içerikteki bu artışın bilgisayar oyun müddetinde genel bir artışa yol açtığının altının çizildiği raporda, bu sayıların 2020’nin ortalamasına nazaran 1 saat artarak haftada ortalama 7,7 saate çıktığı aktarıldı.

Bu artışın, 2022 yılında düşüşe geçmesi bekleniyor

Ancak NPD, bu sanayide görülen muazzam büyümenin 2022 yılı için geçerli olmayacağı görüşünde. 2022 yılı iddialarına nazaran oyun ve donanım sanayisinde bir düşüş yaşanacağı öngörülüyor. Buna nazaran mevcut piyasa doygunluğu ve umuyoruz ki COVID-19 kaynaklı ferdî ve toplumsa-global kısıtlamalara artık gerek kalmamasına bağlı olarak, insanların eski hayatlarına yavaş yavaş geri dönmesiyle, bilgisayar donanım ve aksesuarlarına olan genel ilgi ve talebin de düşmesi bekleniyor.