Panky, Twitch’e Geri Döndü: Yayına Tepki Yağdı

Oyun yüklü canlı yayın platformu Twitch, geçtiğimiz aylarda Türkiye’de çok büyük bir skandalla gündeme gelmişti. Twitch datalarının sızdırılması sayesinde aydınlığa çıkan bilgiler, Türkiye’de ortalarında büyük yayıncıların ve e-sporcuların da olduğu pek çok kişinin haksız ve yasa dışı yollardan yüksek ölçülerde para kazandığını gösteriyordu.

Twitch’in dahili bağış sistemi Bit üzerinden yapılan bu dolandırıcılıkta birtakım şahıslar, bilhassa çalıntı kredi kartlarından yayıncılara büyük ölçülerde bağış atıyor, akabinde bu bağışın büyük çoğunluğunu kripto para olarak geri istiyordu. Geriye kalan ölçüyse yayıncıya kalıyordu. Twitch dolandırıcılığında son olarak geçtiğimiz günlerde Türkiye’de onlarca kişi gözaltına alınırken, geçtiğimiz gün dikkat çeken bir gelişme yaşandı.

Twitch’teki dolandırıcılıkta yer aldığını itiraf eden Panky, yayın hayatına geri döndü

‘Fake bit’ olarak da isimlendirilen bu dolandırıcılığa karıştığı tez edilen eski e-sporcu Uğur ‘Panky’ Taş, bilgilerinin ortaya çıkmasının akabinde herkese açık bir açıklama yaparak bu olaylarda yer aldığını itiraf etmişti. Bu açıklamanın akabinde Twitch’teki yayınlarına da son veren Panky, dünse haksız ve yasa dışı yolla bu dolandırıcılık tuzağında para kazandığı Twitch’e yine döndü.

Panky’nin bu olaylarda yer almasına karşın Twitch tarafından rastgele bir yaptırıma maruz bırakılmadan (Twitch, sırf Panky değil, hiçbir yayıncıya ait yaptırım gerçekleştirmedi.) platforma geri dönmesi, toplumsal medyada büyük tartışma konusu oldu. Öte yandan Panky ve takipçilerinin yayındaki tutumuysa tartışmaların daha büyük boyutlara ulaşmasına neden oldu.

Panky, yayınında bu şahıslarla iş yaparken “Enayiler üzere kurul da vermedik.” üzere tabirleri, ‘geri dönüş’ yayınında 10 binden fazla izleyici tarafından izlenmesi ve cürmünü yayında tekraren kabul etmesine karşın bit dolandırıcılığı hakkında dönen espiriler, pek çok kişinin midesini kaldırdı. Bu şahıslara izleyicilerden yansılar gelirken, kimi ünlü yayıncılar da durum hakkında paylaşım yaptı.

Twitch dünyasından gelen birtakım tepkiler

Jahrein, hikâyesinde yaptığı paylaşımlardaysa şu sözlere yer verdi:

“Canım benim bak Twitch’i bıraktım hala gerimden konuşuyorsunuz. Ben o platforma yıllarımı verdim ancak kontratımı tek taraflı fesih edecek kadar iğrendim sizden. Hâlâ kaygıdan ardımdan konuşuyorsunuz. Gittim kardeşim gittim. Hoş insanları aldım ve gittim. Hırsız arkadaşlarınız yayına geri döndü. Keyfi keka bir formda göğüs bile yapıyor hırsızlığıyla ilgili. Ele geçirin Twitch’i. Hiç umrunuzda olmayan, hatta nefret ettiğiniz 70 IQ fanboylarınızla yaşayın giddin artık. İstediğiniz oldu. Salın beni. Adam platformu ******, hırsızlık yapmış, hala banlanmayı bırak partnerliği duruyor. Kederi nimodaki popülerlik sistemi. Senin ben sıfatına *******.”

“Arkadaşlar sinirlendiğim şey şu: Adam çıktı yayında kendi ağzıyla dedi ki ‘Ben hırsızlık yaptım aga.’ Artık yayınlara tekrar başlamış, diyolar ki ‘Abi benim karttan para çekme’, gülüyor falan. Latife üzere yani.”

“Yayın yaptığınız platformda, grubunuzun içinde çok insan yapmışken bu işi, hâlâ görüşüyorsunuz her gün, adamların yayınlara geri dönüşünü gülerek, memnun bir biçimde, gururlu bir formda duyuruyorsunuz; hırsızlık yaptığı itiraf eden insanların.

Twitch’e geri dönen ve dolandırıcılık olayına karıştığı bilinen yayıncılar Panky ile sonlu değilken, bu hususta Twitch’ten hala bir açıklama gelmemesi, bu yayıncılarla olan partnerliklerin devam etmesi de farklı bir tartışma konusu.

Twitch’te dönen olayları tekrar hatırlamak, bilmiyorsanız öğrenmek için:

YouTube video

YouTube video