Renault’nun Tanıttığı Tüm Elektrikli Otomobil Modelleri

Fransız araba devi Renault’un CEO’su Luca de Meo, bölümle ilgili değerli açıklamalarda bulundu. Yaptığı açıklamalarda Avrupa’daki geleceğe yönelik planlamalara değinen Meo, 2030 yılına geldiğimizde Avrupa’da sırf elektrik motorlu araçlar satacaklarını söyledi. Daha evvel yapılan açıklamalarda da 2030 yılına dem vurulmuştu fakat elektrikli otomobil oranının yüzde 90 olacağı söz edilmişti.

Elektrik motorlu araçlar ihtilalini yaşıyor olsak da Avrupa’da bile birtakım sıkıntılar var. O denli ki her ülkede gereğince şarj istasyonu bulunmuyor. Bu durumun farkında olan Renault, birtakım bölgelerde içten yanmalı motorlu araba satışları da yapacak. Lakin bu çok kısıtlı olacak. Görünen o ki Türkiye’nin en çok satan tercih edilen modellerinden Renault Clio (içten yanmalı motorlu), yakın bir gelecekte tarih olacak.

Renault’un Dacia için de planları var

Renault CEO’su Luca de Meo, şirket bünyesinde çalışmalarını sürdüren Dacia ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Yapılan açıklamalara nazaran Dacia da bir mühlet sonra büsbütün elektrikli motorlu araçlar üretecek. Lakin Meo, bunun mümkün olan en geç zamanda gerçekleşeceğini söz ediyor. Yani Dacia, elektrik ihtilalinin büsbütün benimsenmesi ile elektrikli araba üretimi yapmaya başlayacak. CEO’nun açıklamaları, Renault’un 2030’dan sırf Dacia üretimi içten yanmalı motorlu araçları satabilme mümkünlüğünü düşündürüyor.

Peki Renault, bugüne kadar hangi elektrikli modelleri piyasaya sürdü? Dilerseniz artık de şirketin elektrik motorlu araçlarına bir göz atalım.

İşte Elektrikli Renault Modelleri

Twizy

  • Başlangıç Fiyatı: 297 bin 700 TL

Zoe

  • Başlangıç fiyatı: 551 bin 900 TL

Megane E-Tech

Araç Renault Türkiye’nin sitesinde yer alıyor lakin fiyat bilgisi şimdilik mevcut değil.

City K-ZE

Araç Türkiye’ye hiç gelmedi. 2019’dan beri Çin’de satılmakta.

Renault’un elektrik motorlu araçları bunlardan ibaret değil. Şirket çeşitli ülkelerde ticari araçları da elektrik motorlu hale getirdi. Öte yandan; ikonik model Fluence de bir periyot elektrikli motor seçeneği ile satıldı. Şirket, yeni modeller üzerinde de çalışıyor ve yapılan açıklamalara nazaran 2025 yılına kadar, 7 yeni Renault elektriklisi daha ortamıza katılacak.